ADVERTISEMENT

2021 Minnesota High School Football Tournament

November 21, 2021 GMT

Home team will be listed first

Class 6A
Class 6A
Class 6A

Quarterfinal

Thursday, Nov. 11

At Eden Prairie High School

Maple Grove 31, Woodbury 12

At Park Center High School

St. Michael-Albertville 14, Wayzata 7

Friday, Nov. 12

At Chanhassen High School

Eden Prairie 17, Farmington 7

At Stillwater High School

Lakeville South 42, Shakopee 28

Semifinal

At U.S. Bank Stadium

Thursday, Nov. 18

Maple Grove 35, Eden Prairie 3

Friday, Nov. 19

Lakeville South 40, St. Michael-Albertville 14

Championship

Friday, Nov. 26

ADVERTISEMENT

At U.S. Bank Stadium

Maple Grove (11-1), vs. Lakeville South (12-0), 7 p.m.

Class 5A

Quarterfinal

Saturday, Nov. 13

At Osseo High School

Robbinsdale Cooper 21, Alexandria 17

At Woodbury High School

Mahtomedi 42, Rochester Mayo 20

At Osseo High School

Rogers 21, Andover 20

At Prior Lake High School

Mankato West 21, St. Thomas Academy 14

Semifinal

U.S. Bank Stadium

Friday, Nov. 19

Mahtomedi 34, Robbinsdale Cooper 7

Saturday, Nov. 20

Rogers (10-1) vs. Mankato West (11-0), 7 p.m.

Championship

Saturday, Nov. 27

At U.S. Bank Stadium

Mahtomedi vs. Semifinal winner, 4 p.m.

Class 4A

Quarterfinal

Thursday, Nov. 11

At Monticello High School

Becker 24, Holy Angels 7

At Lakeville South High School

Kasson-Mantorville 42, Fridley 14

At Osseo High School

Orono 22, Grand Rapids 19

At Hopkins High School

Hutchinson 40, Simley 0

Semifinal

At U.S. Bank Stadium

Thursday, Nov. 18

Kasson-Mantorville 24, Becker 20

Friday, Nov. 19

Hutchinson 36, Orono 6

Championship

Friday, Nov. 26

At U.S. Bank Stadium

Hutchinson vs. Kasson-Mantorville , 4 p.m.

Class 3A

Quarterfinal

Saturday, Nov. 13

At Buffalo High School

Annandale 27, Dilworth-Glyndon-Felton 18

At Burnsville High School

Plainview-Elgin-Millville 37, Breck 14

At Brainerd High School

Esko28, New London-Spicer 21

At Prior Lake High School

Dassel-Cokato 41, Fairmont 13

Semifinal

ADVERTISEMENT

At U.S. Bank Stadium

Saturday, Nov. 20

Plainview-Elgin-Millville 28, Annandale 6

Esko (11-0) vs. Dassel-Cokato (12-0), 4:30 p.m.

Championship

Saturday, Nov. 27

At U.S. Bank Stadium

Plainview-Elgin-Millville (11-2) , 1 p.m.

Class 2A

Quarterfinal

Thursday, Nov. 11

At Alexandria High School

Barnesville 34 vs. Eden Valley-Watkins 20

At ChatfieldHigh School

Chatfield 50 vs. Minneapolis North 20

At Brainerd High School

West Central/Ashby 14 vs. Moose Lake/Willow River 6

Friday, Nov. 12

At Hastings High School

Maple River 39, Pipestone 20

Semifinal

At U.S. Bank Stadium

Thursday, Nov. 18

Chatfield 22, Barnesville 18

Friday, Nov. 19

West Central/Ashby 8, Maple River 7.

Championship

Friday, Nov. 26

At U.S. Bank Stadium

West Central/Ashby, vs.Chatfield, 1 p.m.

Class A

Quarterfinal

Friday, Nov. 12

At Brainerd High School

Minneota 34, Mahnomen/Waubun 0

At Crown College

Rushford-Peterson 18, Belgrade-Brooten-Elrosa

At Brainerd High School

New York Mills 20, Deer River 6

At St. Cloud St. Univ.

Mayer Lutheran 34, Murray County Central 8

Semifinal

Saturday, Nov. 20

At U.S. Bank Stadium

Minneota 28, vs. Rushford-Peterson 8

Mayer Lutheran 41, New York Mills 6

Championship

Friday, Nov. 26

At U.S. Bank Stadium

Minneota (13-0) vs. Mayer Lutheran (12-1), 10 a.m.

Nine Man

Quarterfinal

Thursday, Nov. 11

At Macalester College

LeRoy-Ostrander 57, Wheaton/Herman-Norcross 26

At Grand Rapids High School

Fertile-Beltrami 44, Mountain Iron-Buhl 22

Friday, Nov. 12

At Moorhead High School

Kittson County Central 27, Ogilvie 20

At Packer Dome (Austin)

Hills-Beaver Creek 30, Renville County West 7

Semifinal

At U.S. Bank Stadium

Thursday, Nov. 18

LeRoy-Ostrander 49, Kittson County Central 0

Friday, Nov. 19

Fertile-Beltrami 30, Hills-Beaver Creek 22

Championship

Saturday, Nov. 27

At U.S. Bank Stadium

Fertile-Beltrami, vs. LeRoy-Ostrander, 10 a.m.<<