ADVERTISEMENT

Tennessee Football How They Fared

September 1, 2018 GMT

Division I

Class 6A
1. Maryville (3-0) beat McMinn County 38-10.
2. Oakland (1-1) idle.
(tie) Whitehaven (3-0) beat Cordova 41-13.
4. Blackman (3-0) beat Coffee County 42-0.
5. Ravenwood (3-0) beat Franklin 24-20.
6. Cane Ridge (3-0) beat LaVergne 61-23.
7. Farragut (3-0) beat Morristown West 42-7.
(tie) Germantown (3-0) beat Millington 55-7.
9. Smyrna (2-1) lost to CPA 48-26.
10. Bradley Central (1-2) lost to Ooltewah 28-27.

Class 5A

1. Knoxville Fulton (2-0) beat Powell 21-10.
2. Knoxville Catholic (1-1) idle.
3. Oak Ridge (3-0) beat Campbell County 44-14.
4. Clarksville NE (3-0) beat Kenwood 36-7.
5. South Doyle (3-0) beat Gibbs 31-7.
6. Henry County (3-0) beat Dyer County 49-16.
7. Hillsboro (1-2) lost to Gallatin 26-18.
8. Summit (2-1) beat White County 48-0.
9. Clarksville (3-0) beat Lewisburg, MS, 14-0.
10. David Crockett (3-0) beat Volunteer 55-0.
ADVERTISEMENT

Class 4A

1. Greeneville (3-0) beat Union County 69-0.
2. Anderson County (3-0) beat Hixson 48-21.
3. Haywood County (2-1) beat University School of Jackson 40-0.
4. Elizabethton (3-0) beat Sullivan East 63-0.
5. Marshall County (1-2) lost to Tullahoma 14-13.
6. Jackson South Side (3-0) beat Chester County 24-14.
7. Maplewood (2-1) beat Lawrence County 66-6.
8. Springfield (2-1) beat White House Heritage 37-6.
9. Dyersburg (3-0) beat Obion County 48-6.
10. Crockett County (3-0) beat Ripley 49-21.

Class 3A

1. Alcoa (3-0) beat Scott 50-0.
2. Covington (3-0) beat McNairy Central 42-7.
3. Red Bank (3-0) beat Signal Mountain 20-13.
4. Pearl-Cohn (2-1) beat Giles County 55-35.
5. Fairview (2-1) beat Stewart County 49-13.
6. Austin-East (2-1) beat Kingston 36-14.
7. Upperman (3-0) beat Smith County 36-12.
8. East Nashville (3-0) beat Whites Creek 46-0.
9. Johnson County (2-1) beat Chuckey-Doak 43-23.
10. Milan (2-1) beat Westview 60-28.

Class 2A

ADVERTISEMENT
1. Meigs County (3-0) beat Cumberland Gap 40-6.
2. Columbia Academy (3-0) beat Summertown 37-0.
3. Peabody (3-0) beat Union City 56-14.
4. Adamsville (2-1) lost to Trinity Christian 28-7.
5. Tyner Academy (2-1) beat Polk County 35-7.
6. Union City (0-3) lost to Peabody 56-14.
7. Sullivan North (3-0) beat Cosby 48-0.
8. Waverly (1-1) idle.
9. Watertown (3-0) beat Trousdale County 22-21.
10. Oneida (3-0) beat Wartburg 46-6.

Class 1A

1. Greenback (3-0) beat Sunbright 49-0.
2. South Pittsburg (3-0) beat Sale Creek 49-0.
3. Cornersville (3-0) beat Moore County 39-0.
4. Huntingdon (3-0) beat Hollow Rock-Bruceton 55-0.
5. Lake County (2-1) lost to Dresden 60-40.
6. Whitwell (3-0) beat Copper Basin 61-0.
7. Dresden (3-0) beat Lake County 60-40.
8. Cloudland (1-1) idle.
9. Wayne County (2-1) beat Middleton 59-30.
10. Coalfield (2-1) beat Harriman 23-12.

Division II

Class AAA

1. Brentwood Academy (3-0) beat Pope John Paul II 43-7.
2. McCallie (2-1) lost to MBA 34-14.
3. MBA (3-0) beat McCallie 34-14.
4. Briarcrest (2-1) lost to Madison Ridgeland Academy, MS, 42-35.
5. CBHS (2-1) beat White Station 28-20.

Class AA

1. Lausanne Collegiate (3-0) beat Harding Academy 49-7.
2. CPA (3-0) beat Smyrna 48-26.
3. BGA (3-0) beat Goodpasture 45-20.
4. Notre Dame (2-1) beat CAK 44-28.
5. ECS (3-0) beat FACS 47-7.

Class A

1. Davidson Academy (3-0) beat Jackson Christian 48-7.
2. Middle Tennessee Christian (3-0) beat The King's Academy 45-7.
3. Fayette Academy (3-0) beat Nashville Christian 27-7.
4. Friendship Christian (2-1) beat Grace Baptist-Chattanooga 35-6.
5. Clarksville Academy (2-1) beat Zion Christian 43-6.