Saturday’s Scores

February 13, 2022 GMT

GIRLS PREP BASKETBALL=

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 66, South Sioux City, Neb. 23

Cedar Falls 57, Dowling Catholic, West Des Moines 56

Cedar Rapids, Kennedy 69, Marion 64

Council Bluffs, Abraham Lincoln 65, Des Moines, Lincoln 24

Gilbert 63, Carroll 46

Iowa City High 65, Waukee Northwest 50

Sioux City, West 57, Worthington, Minn. 55

Waterloo, West 71, Prairie, Cedar Rapids 54

Class 2A Region 1=

First Round=

Western Christian 73, Lawton-Bronson 57

Class 2A Region 2=

First Round=

Hartley-Melvin-Sanborn 49, Alta-Aurelia 47

Manson Northwest Webster 39, East Sac County 27

Class 2A Region 3=

First Round=

Eagle Grove 37, Ogden 29

South Hardin 47, East Marshall, LeGrand 36

Class 2A Region 4=

First Round=

Clayton Ridge, Guttenberg 57, Postville 29

South Winneshiek, Calmar 38, Starmont 24

ADVERTISEMENT

Class 2A Region 5=

First Round=

Beckman, Dyersville 57, North Cedar, Stanwood 16

Columbus Catholic, Waterloo 49, Hudson 43

Class 2A Region 6=

First Round=

Danville 77, Columbus Community, Columbus Junction 32

Pella Christian 41, Pekin 29

Class 2A Region 7=

First Round=

Interstate 35,Truro 53, Colfax-Mingo 26

Woodward-Granger 42, Madrid 38

Class 2A Region 8=

First Round=

Kuemper Catholic, Carroll 73, Southwest Valley 30

Class 3A Region 1=

Quarterfinal=

Forest City 45, Algona 41

PAC-LM 37, Garner-Hayfield-Ventura 34

Rock Valley 35, West Sioux 34

Spirit Lake 60, Okoboji, Milford 52

West Lyon, Inwood 61, Sheldon 37

Class 3A Region 2=

Quarterfinal=

Clear Lake 55, Crestwood, Cresco 32

Estherville Lincoln Central 59, Clarion-Goldfield-Dows 16

Hampton-Dumont-CAL 56, Iowa Falls-Alden 26

North Fayette Valley 50, New Hampton 43

Class 3A Region 3=

Quarterfinal=

Center Point-Urbana 65, Anamosa 13

Vinton-Shellsburg 62, Oelwein 25

Wahlert, Dubuque 53, Monticello 30

West Delaware, Manchester 58, Waukon 33

Class 3A Region 4=

Quarterfinal=

Assumption, Davenport 60, Central Lee, Donnellson 43

Mid-Prairie, Wellman 52, Tipton 25

West Burlington 60, Camanche 19

West Liberty 57, Northeast, Goose Lake 33

Class 3A Region 5=

Quarterfinal=

Mount Vernon 48, Independence 31

Roland-Story, Story City 59, South Tama County, Tama 18

West Marshall, State Center 53, Union Community, LaPorte City 26

Williamsburg 42, Washington 24

Class 3A Region 6=

Quarterfinal=

Ballard 71, Albia 6

Centerville 50, Clarke, Osceola 31

Chariton 52, Davis County, Bloomfield 40

Eddyville-Blakesburg-Fremont 67, PCM, Monroe 25

Class 3A Region 7=

Quarterfinal=

Atlantic 41, Shenandoah 33

Des Moines Christian 66, Red Oak 21

Harlan 60, Clarinda 27

ADVERTISEMENT

Sergeant Bluff-Luton 63, Greene County 13

Class 3A Region 8=

First Round=

A-H-S-T-W, Avoca 67, Missouri Valley 22

Quarterfinal=

Cherokee, Washington 81, MOC-Floyd Valley 42

Nevada 61, Saydel 16

Sioux Center 73, OA-BCIG 36

Unity Christian 74, Southeast Valley 25

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/