Illinois Girls Basketball How They Fared

January 19, 2022 GMT

How ranked teams fared in their weekly games:

Class 4A

1. Benet (17-2) beat Fenwick 59-28, beat Waukesha West 56-30.

2. Stevenson (22-1) beat Libertyville 43-39, beat Downer’s Grove 37-28 1more win

3. Hersey (19-4) beat Batavia 65-36, beat Fenwick 73-37.

4. Loyola (20-2) beat Westinghouse 57-34, beat Lincoln-Way West 66-49.

5. Fremd (17-4) beat Buffalo Grove 62-38, beat Schaumburg 46-41, beat Phillips 83-25.

6. Kenwood (14-4) beat Phillips 76-39, beat Hyde Park 74-27, lost to Crown Point 81-76.

7. Edwardsville (17-4) beat Althoff Catholic 62-23.

8. Normal Community (18-3) beat Normal West 55-40, beat Granite City 62-31, beat Moline 64-42.

9. Lyons (14-3) beat Proviso West 69-52, beat Batavia 63-55.

10. Naperville North (20-2) beat Waubonsie Valley 67-36, beat Butler 72-50.

Class 3A

1. Geneseo (22-0) beat Brimfield 69-55, beat Kewanee 67-13, beat Orion 69-30, beat Quincy 55-39.

ADVERTISEMENT

2. Morton (16-3) lost to Peoria 41-32.

3. Sycamore (17-0) beat Sandwich 53-31, beat Hampshire 56-24.

4. Lincoln (17-2) beat Mattoon 65-54, beat Galesburg 47-41.

5. Peoria Central (15-3) beat Morton 41-32

6. Peoria Notre Dame (17-1) beat Winnebago 57-45, beat Elmwood 53-42, beat Centennial 65-30.

7. Nazareth (17-1) beat Willowbrook 51-37, beat St. Charles East 50-33.

8. Mattoon (19-2) lost to Lincoln 65-54, beat St. Joseph-Ogden 46-26, beat Decatur MacArthur 68-35.

9. Chicago Heights Marian Catholic (16-4) lost to Marist 44-40, beat Andrean 41-34, beat Pontiac 51-14, beat Lemont 49-21.

10. Bethalto Civic Memorial (18-3) beat Jerseyville 67-37, beat Belleville East 76-11.

Class 2A

1. Winnebago (20-1) lost to Peoria Notre Dame 57-45.

2. Quincy Notre Dame (15-1) did not play.

3. Illini West (Carthage) (23-1) beat Illini West 48-32, beat Mendon Unity 45-37, beat Monmouth-Roseville 63-42.

4. Paris (21-3) beat Effingham 55-44, beat Red Hill 2-0.

5. Teutopolis (12-6) lost to O’Fallon 49-36, beat Collinsville 59-24.

6. Carterville (18-5) beat DuQuoin 53-35, beat Vashon 52-40.

7. Chicago (Noble Street-Butler) (14-7) lost to Evanston 51-41, beat Raner 90-9, lost to Naperville North 72-50.

8. Pana (22-1) beat Hillsboro 69-26, beat Sullivan 57-28.

9. Fieldcrest (21-1) beat beat El Paso-Gridley 50-26, beat Lexington 49-21.

10. Arthur-Lovington-Hammond-Atwood (19-1) beat Villa Grove 56-16.

Class 1A

1. Brimfield (19-4) lost to Geneseo 69-55, beat Orion 64-25, beat Kewanee 75-22.

2. Okawville (23-0) beat Salem, beat Troy Triad 63-43.

3. Tri-County (17-3) beat Decatur Lutheran 59-17.

(tie) River Ridge (16-1) did not report.

5. Mendon Unity (20-3) beat Brown County 46-45, beat Illini West 45-37, beat Macomb 65-33.

6. Cowden-Herrick (18-1) beat Arthur-Okaw Christian 65-29, beat Tuscola 50-45.

7. Brown County (18-3) lost to Mendon Unity 46-45, beat Central-Southeastern 52-37.

8. Serena (21-2) beat Indian Creek 59-22.

9. Havana (16-4) lost to Pleasant Plains 44-39, beat Midwest Central-Delavan 42-31.

10. Neoga (17-4) lost to St. Anthony 60-49, beat Warrensburg-Latham 67-46.