ADVERTISEMENT

State Playoff Glance

March 7, 2022 GMT

Game 1: Bryant 74, Rogers 33

Game 2: Cabot 68, Rogers Heritage 57

Wednesday, March 2

Game 3: Little Rock Central 52, Fayetteville 33

Game 4: Northside 56, Bentonville West 42

Quarterfinal

Thursday, March 3

Game 5: Har-ber 63, Bryant 56

Game 6: North Little Rock 68, Cabot 37

Friday, March 4

Game 7: Little Rock Central 66, Conway 60

Game 8: Northside 52, Bentonville 38

Semifinal

Saturday, March 5

Game 9: North Little Rock 64, Har-ber 51

Game 10: Northside 40, Little Rock Central 27

State Championship

Thursday, March 10

Game 11: North Little Rock vs. Northside, 5. p.m.

CLASS 5A

First Round

Tuesday, March 1

Game 1: Greenwood 56, Parkview 35

ADVERTISEMENT

Game 3: Jacksonville 60, Russellville 55

Game 5: Paragould 49, Lake Hamilton 38

Wednesday, March 2

Game 2: West Memphis 66, El Dorado 52

Game 4: Marion 57, Lakeside 27

Game 7: Jonesboro 68, Sheridan 33

Thursday, March 3

Game 6: Little Rock Christian 62 Siloam Springs 42

Game 8: Vilonia 46, Benton 37

Quarterfinal

Thursday, March 3

Game 9: Greenwood 47, West Memphis 46

Friday, March 4

Game 10: Marion 42, Jacksonville 41

Game 11: Little Rock Christian 49, Paragould 24

Game 12: Jonesboro 52, Vilonia 33

Semifinal

Saturday, March 5

Game 13: Greenwood 66, Marion 42

Game 14: Jonesboro 61, Little Rock Christian 44

State Championship

Thursday, March 10

Game 15: Greenwood vs. Jonesboro, 11 a.m.

CLASS 4A

First Round

Thursday, March 3

Game 1: Gentry 49, Bauxite 37

Game 3: Magnolia 55, Lonoke 37

Friday, March 4

Game 2: Wynne 44, Harrison 36

Game 4: Prairie Grove 48, Star City 36

Quarterfinal

Saturday, March 5

Game 5: Pulaski Academy 47, Gentry 37

Game 6: Nashville 66, Wynne 38

Sunday, March 6

Game 7: Farmington 59, Magnolia 44

Game 8: Prairie Grove 47, Highland 44

Semifinal

Monday, March 7

Game 9: Pulaski Academy vs. Nashville, noon

Game 10: Farmington vs. Prairie Grove, 4:30 p.m.

State Championship

Saturday, March 12

Game 11: Game 9 winner vs. Game 10 winner, 5 p.m.

CLASS 3A

First Round

Thursday, March 3

Game 1: Clinton 66, Danville 45

Game 3: Bergman 63, Hoxie 31

Game 5: Centerpoint 64, Central Arkansas Christian 63

Friday, March 4

Game 2: Episcopal Collegiate 55, Dumas 26

ADVERTISEMENT

Game 4: Mayflower 79, Fouke 69

Game 7: Lamar 55, Drew Central 30

Saturday, March 5

Game 6: Valley Springs 67, Mountain View 51

Game 8: Booneville 60, Pangburn 43

Quarterfinal

Saturday, March 5

Game 9: Clinton 59, Episcopal Collegiate 55

Sunday, March 6

Game 10: Bergman 69, Mayflower 38

Game 11: Valley Springs 54, Centerpoint 48

Game 12: Lamar 53, Booneville 36

Semifinal

Monday, March 7

Game 13: Clinton vs. Bergman, noon

Game 14: Valley Springs vs. Lamar, 4:30 p.m.

State Championship

Saturday, March 12

Game 15: Game 13 winner vs. Game 14 winner, 10:30 a.m.

CLASS 2A

First Round

Thursday, March 3

Game 1: Quitman 52, Fordyce 32

Game 3: Melbourne 45, Gurdon 13

Game 5: England 49, Mansfield 46

Friday, March 4

Game 2: Riverside 39, Cotter 29

Game 4: Rector 59, Flippin 43

Game 7: Marmaduke 57, Yellville-Summit 20

Saturday, March 5

Game 6: Bigelow 60, Parkers Chapel 27

Game 8: Salem 57, Lafayette County 28

Quarterfinal

Saturday, March 5

Game 9: Quitman 48, Riverside 23

Sunday, March 6

Game 10: Melbourne 63, Rector 30

Game 11: Bigelow 52, England 31

Game 12: Salem 69, Marmaduke 36

Semifinal

Monday, March 7

Game 13: Quitman vs. Melbourne, noon

Game 14: Bigelow vs. Salem, 4:30 p.m.

State Championship

Friday, March 11

Game 15: Quitman vs. Game 14 winner, 5 p.m.

CLASS 1A

First Round

Thursday, March 3

Game 1: Kingston 61, Rural Special 49

Game 3: Mammoth Spring 68, County Line 24

Game 5: Mt. Vernon-Enola 48, Emerson 16

Friday, March 4

Game 2: Sacred Heart 55, Dermott 33

Game 4: Wonderview 61, Bradley 42

Game 7: Kirby 60, Nemo Vista 25

Saturday, March 5

Game 6: Norfork 67, Jasper 43

Game 8: Western Grove 64, West Side 60, 3 p.m.

Quarterfinal

Saturday, March 5

Game 9: Kingston 48, Sacred Heart 40

Sunday, March 6

Game 10: Mammoth Spring 60, Wonderview 37

Game 11: Norfork 63, Mt. Vernon-Enola 33

Game 12: Kirby 53, Western Grove 44

Semifinal

Monday, March 7

Game 13: Kingston vs. Mammoth Spring, noon

Game 14: Norfork vs. Kirby, 4:30 p.m.

State Championship

Friday, March 11

Game 15: Game 13 winner vs. Game 14 winner, 11 a.m.