AP NEWS
Click to copy
Click to copy

Saturday’s Scores

By The Associated PressDecember 9, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Minatare, Neb. 61, Guernsey-Sunrise 47

Torrington 72, Chadron, Neb. 57

Bridger Valley Tournament at Lyman/Mountain View=

Cokeville 60, Mountain View 57

Lyman 71, Kemmerer 49

Seventh Place=

Butte County, Idaho 69, Kemmerer 48

Fifth Place=

Wind River 60, Lyman 54

Third Place=

Mountain View 61, Big Piney 47

Championship=

Farson-Eden 45, Cokeville 31

Burns Winter Classic=

Little Snake River 60, Shoshoni 40

Pine Bluffs 76, Saratoga 67

Wheatland 65, Wyoming Indian 38

Carbon County Classic at Hanna/Encampment=

Encampment 64, Meeteetse 23

Encampment 71, Dubois 15

East-West Classic at Buffalo=

Buffalo 63, Powell 53

Douglas 70, Lovell 40

Lander 65, Buffalo 61

Pinedale 57, Douglas 53

Rawlins 53, Lovell 35

Rawlins 61, Powell 57

Worland 76, Lander 50

Worland 82, Pinedale 53

Energy Classic=

Campbell County 80, Strive Prep - SMART Academy, Colo. 27

Cheyenne Central 64, Scottsbluff, Neb. 60

Thunder Basin 61, Rapid City Central, S.D. 45

Herder Classic at Glenrock=

Glenrock 46, Thermopolis 42

Glenrock 47, Big Horn 41

Kaycee 43, Lusk 37

Rocky Mountain 52, Thermopolis 33

Wright 68, Greybull 47

Riverton Invitational=

Casper Kelly Walsh 69, Evanston 47

Green River 59, Laramie 45

Jackson Hole 64, Riverton 56

Sheridan 74, Rock Springs 38

Star Valley 80, Cheyenne South 75, OT

Upton Classic=

Seventh Place=

Midwest 42, Ten Sleep 38, OT

Fifth Place=

Hulett 74, Arvada-Clearmont 37

Third Place=

Sundance 55, Tongue River 53

Championship=

Upton 72, Cheyenne East JV 62

GIRLS PREP BASKETBALL=

Chadron, Neb. 47, Torrington 35

Cheyenne East 76, Poudre, Colo. 51

Minatare, Neb. 36, Guernsey-Sunrise 29

Bridger Valley Tournament at Lyman/Mountain View=

Farson-Eden 45, Kemmerer 32

Mountain View 56, Cokeville 29

Seventh Place=

Kemmerer 48, Big Piney 34

Championship=

Mountain View 47, Lyman 36

Burns Winter Classic=

Burns 47, Little Snake River 40

Little Snake River 33, Shoshoni 27

Moorcroft 64, Lingle-Fort Laramie 31

Pine Bluffs 56, Saratoga 24

Southeast 50, Wheatland 28

Wyoming Indian 50, Wheatland 28

Carbon County Classic at Hanna/Encampment=

Encampment 34, Dubois 30

Encampment 35, Meeteetse 31

Hanna-Elk Mountain 50, Hayden, Colo. 30

Rock River 48, Hayden, Colo. 38

St. Stephens 66, Rock River 61

St. Stephens 69, Hanna-Elk Mountain 56

Casper Invitational=

Casper Kelly Walsh 44, Evanston 17

Green River 55, Laramie 44

Riverton 43, Jackson Hole 36

Star Valley 56, Cheyenne South 33

Coal Miners Classic at Wright=

Greybull 57, Glenrock 30

Lusk 50, Big Horn 47

Wright 52, Rocky Mountain 35

East-West Classic at Lovell=

Buffalo 56, Worland 34

Buffalo 66, Lovell 39

Douglas 71, Lander 23

Pinedale 42, Worland 37

Powell 29, Pinedale 21

Upton tournament=

Arvada-Clearmont 30, Sundance 19

Ten Sleep 46, Tongue River 28

Upton 51, Hulett 27

Seventh Place=

Hulett 51, Midwest 21

Third Place=

Sundance 51, Tongue River 49

Championship=

Arvada-Clearmont 34, Ten Sleep 30

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

All contents © copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.