AP NEWS
Related topics

Tuesday’s Scores

January 30, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Ambrose School 63, Emmett 58

Buhl 56, Filer 46

Butte County 58, W. Jefferson 56

Carey 57, Sun Valley Community 37

Columbia 53, Nampa 52

Compass Public Charter School 53, Rimrock 46

Gooding 50, Wendell 38

Hagerman 69, Richfield 54

Horseshoe Bend 42, Cascade 37

Kimberly 49, Mountain Home 44

Lighthouse Christian 67, Camas County 49

Moscow 72, Lakeland 42

Post Falls 71, Lewiston 58

Potlatch 66, Lapwai 49

Raft River 83, Dietrich 79

Riverstone International School 69, North Star Charter 43

Salmon River 54, Orofino 52

St. Maries 68, Genesee 39

Taylor’s Crossing 56, Leadore 41

Tri-Valley 67, Council 47

GIRLS PREP BASKETBALL=

Bishop Kelly 54, Vallivue 42

Bonners Ferry 44, Kellogg 43

Caldwell 69, Emmett 37

Grangeville 53, Orofino 38

Hagerman 39, Richfield 30

Hansen 53, Castleford 27

Kuna 53, Columbia 27

Lighthouse Christian 59, Camas County 49

Post Falls 64, Lewiston 63

Raft River 45, Glenns Ferry 30

Sandpoint 38, Lakeland 34

Timberlake 58, Priest River 15

Class 1AD1 District 3=

Play-in=

North Star Charter 60, Wilder 18

Victory Charter 38, Idaho City 25

Class 1AD1 District 4=

First Round=

Shoshone 42, Oakley 27

Class 1AD2 District 2=

Play-in=

Logos 41, Highland 31

Class 1AD2 District 5-6=

Consolation=

Watersprings 36, Grace Lutheran 20

Semifinal=

Rockland 48, Mackay 30

Sho-Ban 55, N. Gem 40

Class 2A District 6=

Play-in=

Ririe 83, Salmon 23

W. Jefferson 68, N. Fremont 38

Class 3A District 6=

Semifinal=

Sugar-Salem 62, Teton 41

Class 4A District 4-5=

Play-in=

Burley 40, Canyon Ridge 23

Pocatello 53, Wood River 45, OT

Class 4A District 6=

First Round=

Hillcrest 49, Shelley 27

Class 5A District 3=

Play-in=

Borah 53, Skyview 39

Capital 52, Centennial 37

Class 5A District 5-6=

First Round=

Highland 63, Madison 37

Rigby 51, Thunder Ridge 35

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/