AP NEWS

Tuesday’s Scores

February 13, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Arrowhead 76, Mukwonago 52

Big Foot 59, Harvard, Ill. 47

Brookfield Central 79, Marquette University 55

Cumberland 55, Unity 49

Hamilton 87, Wauwatosa East 56

Janesville Craig 45, Middleton 43

Kenosha Bradford 73, Beloit Memorial 63

Kettle Moraine 55, Waukesha North 52

Madison East 65, Sun Prairie 59

Monroe 54, Milwaukee Academy of Science 52

Oshkosh North 60, Appleton North 42

Parkview 54, Johnson Creek 47

Platteville 79, Dodgeville 48

Racine Lutheran 74, The Prairie School 71

Racine Park 69, Kenosha Indian Trail 49

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Abbotsford vs. Adams-Friendship, ppd.

Altoona vs. Cadott, ppd. to Feb 14th.

Antigo vs. Lakeland, ppd. to Feb 17th.

Appleton North vs. Appleton East, ppd. to Feb 19th.

Aquinas vs. Tomah, ppd.

Badger vs. Wilmot Union, ppd.

Bay Port vs. Sheboygan North, ppd. to Feb 14th.

Cambria-Friesland vs. Markesan, ppd.

Cambridge vs. Belleville, ppd. to Feb 14th.

Catholic Central vs. Kenosha Saint Joseph Catholic Academy, ppd.

Cedarburg vs. Homestead, ppd.

Colfax vs. Mondovi, ppd. to Feb 14th.

Columbus Catholic vs. Greenwood, ppd. to Feb 13th.

Crandon vs. Menominee, Mich., ccd.

Delavan-Darien vs. Waterford, ppd.

Dodgeland vs. Hustisford, ppd.

Elkhorn Area vs. Union Grove, ppd.

Florence vs. Goodman/Pembine, ppd.

Fort Atkinson vs. Stoughton, ppd. to Feb 13th.

Glenwood City vs. Elk Mound, ppd. to Feb 14th.

Grace Christian vs. Eastbrook Academy, ccd.

Grafton vs. Hartford Union, ppd.

Granton vs. Loyal, ccd.

Green Bay Preble vs. De Pere, ppd. to Feb 18th.

Green Bay West vs. West De Pere, ppd. to Feb 13th.

Hope Christian vs. Milwaukee Carmen Northwest, ppd.

Horicon vs. Central Wisconsin Christian, ppd.

Hortonville vs. Wausau East, ccd.

Hurley vs. Solon Springs, ppd.

Iowa-Grant vs. Lancaster, ppd.

Ironwood, Mich. vs. Mercer, ppd.

La Crosse Logan vs. Holmen, ppd.

Lake Holcombe vs. Bruce, ppd.

Lake Mills vs. Lodi, ppd. to Feb 13th.

Lakeside Lutheran vs. Watertown Luther Prep, ppd. to Feb 13th.

Laona-Wabeno vs. Elcho, ppd.

Madison Abundant Life vs. Palmyra-Eagle, ppd. to Feb 13th.

Madison Country Day vs. Deerfield, ppd. to Feb 13th.

Manitowoc Lincoln vs. Ashwaubenon, ppd. to Feb 13th.

Marshall vs. Wisconsin Heights, ppd. to Feb 14th.

Marshfield vs. Eau Claire North, ppd.

Martin Luther vs. Dominican, ppd.

McDonell Central vs. Regis, ppd.

Medford Area vs. Rhinelander, ppd. to Feb 14th.

Menasha vs. Oconto Falls, ppd. to Feb 22nd.

Milton vs. Watertown, ppd. to Feb 14th.

Milw. Samuel Morse-Marshall vs. Milw. Bay View, ppd.

Milwaukee Bradley Tech vs. Milwaukee Madison, ppd.

Milwaukee North vs. Milwaukee Obama SCTE, ppd.

Milwaukee Pulaski vs. Milwaukee Hamilton, ppd.

Milwaukee School of Languages vs. Milwaukee Ronald Reagan, ppd.

Milwaukee Vincent vs. Milwaukee King, ppd.

Minnetonka, Minn. vs. Hudson, ppd.

Monona Grove vs. Oregon, ppd. to Feb 19th.

Monroe vs. Edgewood, ppd. to Feb 13th.

Mount Horeb vs. Waunakee, ppd. to Feb 13th.

New Glarus vs. Waterloo, ppd. to Feb 18th.

New London vs. Little Chute, ccd.

New London vs. Xavier, ppd. to Feb 18th.

Newman Catholic vs. D.C. Everest, ppd.

Nicolet vs. Whitefish Bay, ppd.

Northwood vs. Webster, ppd.

Notre Dame vs. Green Bay Southwest, ppd.

Onalaska vs. La Crosse Central, ppd.

Owen-Withee vs. Gilman, ccd.

Pardeeville vs. Princeton/Green Lake, ppd. to Feb 23rd.

Portage vs. DeForest, ppd. to Feb 14th.

Poynette vs. Columbus, ppd. to Feb 14th.

Reedsburg Area vs. Baraboo, ppd. to Feb 13th.

Rib Lake vs. Colby, ccd.

Rio vs. Randolph, ppd.

Saint Croix Central vs. Barron, ppd.

Saint Thomas More vs. Racine St. Catherine’s, ppd.

Sauk Prairie vs. Beaver Dam, ppd. to Feb 13th.

Sheboygan South vs. Pulaski, ppd. to Feb 21st.

Shell Lake vs. Frederic, ppd.

Shoreland Lutheran vs. Kenosha Reuther, ppd.

Slinger vs. West Bend West, ppd.

Spencer vs. Neillsville, ppd.

Spooner vs. Grantsburg, ppd.

Spring Valley vs. Elmwood/Plum City, ppd.

Stanley-Boyd vs. Osseo-Fairchild, ppd. to Feb 14th.

Stockbridge vs. Saint Thomas Aquinas, ppd.

Superior vs. Rice Lake, ppd.

Thorp vs. Fall Creek, ppd. to Feb 14th.

Three Lakes vs. White Lake, ppd.

Turner vs. Platteville, ppd.

Valley Christian vs. Lourdes Academy, ppd. to Feb 16th.

Verona Area vs. Madison La Follette, ppd. to Feb 23rd.

Viroqua vs. De Soto, ppd. to Feb 13th.

Waukesha South vs. Waukesha West, ppd. to Feb 13th.

Wayland Academy vs. Oakfield, ppd.

Westosha Central vs. Burlington, ppd.

Williams Bay vs. Albany, ppd.

Winnebago Lutheran Academy vs. North Fond du Lac, ppd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Cuba City 47, Richland Center 40

Elcho 54, White Lake 18

Gilman 71, Cornell 37

Kettle Moraine 55, Waukesha North 52

Living Word Lutheran 57, Messmer 37

Madison East 62, Janesville Parker 42

Madison Memorial 71, Madison West 28

Manitowoc Lutheran 66, Random Lake 60

Milwaukee DSHA 51, Brookfield Central 44

Mineral Point 69, Iowa-Grant 47

Mukwonago 57, Arrowhead 41

Muskego 54, Kenosha Tremper 50

New Auburn 65, Winter 49

Oregon 48, Stoughton 42

Pacelli 34, Tri-County 17

Racine Horlick 96, Milwaukee Academy of Science 91

Racine Lutheran 59, The Prairie School 37

Seymour 70, Xavier 56

South Shore def. Butternut, forfeit

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Albany vs. Barneveld, ppd. to Feb 13th.

Arcadia vs. Black River Falls, ppd.

Augusta vs. Osseo-Fairchild, ccd.

Belleville vs. Deerfield, ccd.

Blair-Taylor vs. Whitnall, ppd.

Campbellsport vs. Winnebago Lutheran Academy, ppd.

Catholic Central vs. Kenosha Saint Joseph Catholic Academy, ppd.

Cedarburg vs. Homestead, ppd.

Crandon vs. Antigo, ppd.

Cumberland vs. Unity, ppd.

Eastbrook Academy vs. University School of Milwaukee, ppd.

Eau Claire North vs. Superior, ccd.

Edgerton vs. Clinton, ppd. to Feb 13th.

Elk Mound vs. Elmwood/Plum City, ppd.

Evansville vs. Brodhead, ppd. to Feb 13th.

Fond du Lac vs. Neenah, ppd. to Feb 14th.

Freedom vs. Denmark, ppd.

Gresham Community vs. Almond-Bancroft, ppd.

Horicon vs. Central Wisconsin Christian, ppd.

Hurley vs. Solon Springs, ppd. to Feb 13th.

Iola-Scandinavia vs. Rosholt, ccd.

Laona-Wabeno vs. Manawa, ppd.

Luther vs. Viroqua, ppd. to Feb 14th.

Martin Luther vs. Dominican, ppd.

McFarland vs. Jefferson, ppd.

Milwaukee Carmen Northwest vs. Cedar Grove-Belgium, ppd.

Milwaukee Obama SCTE vs. Milw. Samuel Morse-Marshall, ppd.

Milwaukee South vs. Milwaukee North, ppd.

Minnetonka, Minn. vs. Hudson, ppd.

New Richmond vs. Menomonie, ccd.

Oconomowoc vs. Catholic Memorial, ppd. to Feb 13th.

Port Washington vs. West Bend East, ppd.

Prairie Farm vs. Boyceville, ppd. to Feb 14th.

Prescott vs. Eleva-Strum, ppd.

Princeton/Green Lake vs. Johnson Creek, ppd.

Rhinelander vs. D.C. Everest, ppd. to Feb 14th.

Rice Lake vs. Eau Claire Memorial, ppd. to Feb 14th.

River Falls vs. Baldwin-Woodville, ccd.

Saint Thomas More vs. Racine St. Catherine’s, ppd.

Siren vs. Butternut, ppd.

South Shore vs. Drummond, ppd. to Feb 13th.

Spencer vs. Neillsville, ppd. to Feb 13th.

Stockbridge vs. Saint Thomas Aquinas, ppd.

Tri-County vs. Pardeeville, ppd.

Valders vs. Laconia, ppd.

Waukesha South vs. Waukesha West, ccd.

Westby vs. West Salem, ppd. to Feb 16th.

Wilmot Union vs. Milton, ppd. to Feb 14th.

Wisconsin Dells vs. Wautoma, ccd.

Wittenberg-Birnamwood vs. Mosinee, ccd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

All contents © copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.