AP NEWS

Thursday’s Scores

January 24, 2020 GMT

BOYS BASKETBALL=

Brandon Valley 75, Brookings 34

Britton-Hecla 56, Deuel 35

Burke 63, Lyman 48

Canton 61, Mt. Vernon/Plankinton 43

Chamberlain 80, Miller 36

Dell Rapids 66, Madison 48

Douglas 62, Pierre 55

Elk Point-Jefferson 70, Akron-Westfield, Iowa 32

Florence/Henry 47, Waubay/Summit 45

Freeman Academy/Marion 58, Baltic 31

Gregory 59, Kimball/White Lake 38

Groton Area 61, Aberdeen Roncalli 53

Hanson 66, Canistota 57

Hill City 50, Lead-Deadwood 47

Howard 85, Bridgewater-Emery 74

Ipswich 54, Faulkton 47

Irene-Wakonda 47, Alcester-Hudson 19

Lennox 54, West Central 41

Luverne, Minn. 56, Garretson 48

Marty Indian 63, Scotland 32

Menno 61, Freeman 57

Oelrichs 57, New Underwood 48

Parkston 46, Bon Homme 34

Pine Ridge 64, Winner 60

Rapid City Christian 81, Bennett County 26

Sioux Falls Lincoln 69, Huron 37

St. Francis Indian 93, Jones County 79

Tripp-Delmont/Armour 56, Mitchell Christian 41

Vermillion 59, Sioux Falls Christian 58

281 Conference Tournament=

Seventh Place=

Sunshine Bible Academy 61, James Valley Christian 55

Fifth Place=

Wessington Springs 46, Hitchcock-Tulare 36

Third Place=

Iroquois 64, Highmore-Harrold 61

Championship=

Wolsey-Wessington 57, Sanborn Central/Woonsocket 51, OT

DVC Tournament=

Consolation Semifinal=

Elkton-Lake Benton 60, Oldham-Ramona/Rutland 36

Semifinal=

Arlington 62, Lake Preston 34

Dell Rapids St. Mary 70, Colman-Egan 55

GIRLS BASKETBALL=

Akron-Westfield, Iowa 40, Elk Point-Jefferson 39

Avon 51, Andes Central/Dakota Christian 28

Baltic 57, Freeman Academy/Marion 29

Belle Fourche 55, Douglas 35

Brandon Valley 64, Brookings 31

Castlewood 48, DeSmet 42

Clark/Willow Lake 73, Webster 55

Corsica/Stickney 60, Ethan 51

Deuel 45, Britton-Hecla 34

Faulkton 48, Ipswich 31

Howard 57, Bridgewater-Emery 49

Irene-Wakonda 60, Alcester-Hudson 27

Langford 44, Waverly-South Shore 38

Lennox 54, West Central 42

Luverne, Minn. 67, Garretson 43

Miller 49, Chamberlain 32

Mobridge-Pollock 71, McLaughlin 65

New Underwood 44, Oelrichs 37

Newell 54, Custer 53

North Central Co-Op 58, Great Plains Lutheran 51

Parkston 46, Bon Homme 34

Rapid City Christian 71, Bennett County 34

Scotland 70, Marty Indian 45

Sioux Falls Lincoln 53, Huron 36

Sully Buttes 60, Stanley County 32

Tripp-Delmont/Armour 53, Mitchell Christian 35

Wall 57, Philip 50

Winner 75, Pine Ridge 38

281 Conference Tournament=

Seventh Place=

Iroquois 67, Sunshine Bible Academy 26

Fifth Place=

James Valley Christian 46, Wessington Springs 26

Third Place=

Wolsey-Wessington 46, Sanborn Central/Woonsocket 43

Championship=

Hitchcock-Tulare 46, Highmore-Harrold 39

Little Moreau Conference Tournament=

First Round=

Dupree 90, Harding County 49

Faith 76, Tiospaye Topa 20

Lemmon 64, McIntosh 24

Timber Lake 66, Bison 29

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/