AP NEWS

Friday’s Scores

December 28, 2019 GMT

BOYS PREP BASKETBALL=

Annawan/Wethersfield (FB Coop) 62, Kankakee (McNamara) 54

Aurora Christian 64, Quincy Notre Dame 37

Champaign St. Thomas More 58, Providence-St. Mel 34

Corliss 48, Champaign Centennial 29

Downs Tri-Valley 55, Annawan/Wethersfield (FB Coop) 50

East Dubuque 60, Chicago (Noble Street Charter/Comer) 47

Fieldcrest 59, Bloomington Central Catholic 58, OT

Joliet Central 75, Kenwood 63

Lake Zurich 46, Normal West 41

Lincoln-Way East 70, Oak Lawn Community 67

Madison 54, Quincy 51

Mahomet-Seymour 56, Joliet Central 40

Metamora 37, Normal Community 36

Moweaqua Central A&M 75, Effingham 51

North Chicago 52, Calumet, Ind. 22

North Lawndale 76, Peoria (H.S.) 63

Peoria Christian 63, Stanford Olympia 48

Pinckneyville 59, Salem 33

Plainfield South 50, Calumet, Ind. 44

Providence-St. Mel 42, Stanford Olympia 36

Rock Falls 57, Kankakee (McNamara) 47

Rock Island 53, Normal University 39

Rockford Guilford 48, Yorkville 33

Rockford Lutheran 57, St. Joseph-Ogden 53

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 61, Antioch 48

Scales Mound 73, Benton/Shullsburg, Wis. 42

Springfield 64, North Chicago 49

Teutopolis 62, Effingham St. Anthony 49

Thornwood 62, Kenwood 55

Wheaton Warrenville South 51, Machesney Park Harlem 43

Winnebago 71, El Paso-Gridley 61

Breese Mater Dei Tournament=

Breese Mater Dei 47, Okawville 41

Lou. Doss, Ky. 57, Breese Central 48

Lou. Doss, Ky. 58, Metro-East Lutheran 48

Mascoutah 68, Red Bay, Ala. 42

Nashville 39, Trenton Wesclin 22

Carbondale Tournament=

Carbondale 72, Southland 42

DuQuoin 67, St. Mary, Ky. 39

Jacksonville 56, Memphis Overton, Tenn. 52

Marion 58, Carnahan, Mo. 49

Murphysboro/Elverado 73, Saxony Lutheran, Mo. 32

St. Mary’s (St. Louis), Mo. 69, Horizon Science Academy Southwest Chicago 23

Carlinville Tournament=

Calhoun 53, Hillsboro 25

Carlinville 59, Litchfield 57

Gillespie 62, Bunker Hill 57

Staunton 58, East Alton-Wood River 29

Centralia Tournament=

Alton 68, Romeoville 56

Centralia 49, Rosemark Academy, Tenn. 28

Champaign Central 69, Cahokia 35

Chatham Glenwood 52, Belleville West 42

Dyett 47, Germantown, Tenn. 35

Evanston Township 65, Carmel 44

Marist 64, Confluence Academy, Mo. 60

Mount Vernon 65, Thornton Fractional North 56

Collinsville Tournament=

Belleville East 63, Decatur MacArthur 57

Collinsville 68, Oakville, Mo. 41

Eisenhower 48, Edwardsville 46

Lincoln 52, Triad 36

Madison, Mo. 54, Quincy 51

Mundelein 53, Granite City 36

O’Fallon 54, Belleville (Althoff Catholic) 50

Columbia/Freeburg Tournament=

Alton Marquette 42, Waterloo 31

Alton Marquette 63, Valmeyer 33

Bethalto Civic Memorial 41, Waterloo Gibault 33

Columbia 54, Bethalto Civic Memorial 34

Freeburg 72, Waterloo 60

Lovejoy 64, Waterloo Gibault 32

Dekalb Tournament=

DeKalb 60, Hononegah 40

Geneseo 59, LaSalle-Peru 51

DeKalb Tournament=

Belvidere North 45, Byron 22

Naperville Central 69, Huntley 45

Oswego 59, Dundee-Crown 52

Schurz 65, West Chicago 59

Dieterich Tournament=

Arcola 64, Oblong 30

Arcola 69, North Clay 61

Dieterich 65, North Clay 55

Newton 47, Red Hill 32

Sullivan 50, Red Hill 44, OT

Dongola Tournament=

Tamms (Egyptian) 68, Dongola 43

East Aurora Tournament=

Aurora Central Catholic 47, Downers North 44

Naperville Neuqua Valley 53, Aurora (East) 48

Plainfield Central 58, Joliet Catholic 47

Wheaton Academy 72, Metea Valley 70

Eastland Tournament=

Forreston 63, Sherrard 47

Freeport (Aquin) 65, Stillman Valley 50

Lanark Eastland 56, South Beloit 32

Lanark Eastland 70, Stillman Valley 52

Pecatonica 72, Amboy 32

Sherrard 57, Amboy 31

Effingham/Teutopolis Tournament=

Antioch 44, Charleston 43

Champaign Centennial 46, Moweaqua Central A&M 40

Charleston 69, Dixon 66

Corliss 55, Effingham 34

Effingham St. Anthony 70, Mattoon 63

Lawrenceville 75, Mattoon 72

Lincoln-Way East 49, Pleasant Plains 38

Oak Lawn Community 61, Brooks Academy 46

Pleasant Plains 44, Brooks Academy 42

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 73, Dixon 52

Teutopolis 62, Lawrenceville 30

Eldorado Tournament=

Carmi White County 66, Eldorado 48

Fairfield 67, West Frankfort 58

Hamilton County 40, Norris City (NCOE) 36

Hamilton County 55, Gallatin County 40

Hardin County 59, Vienna 58

Harrisburg 50, Carrier Mills 49

Herrin 59, Carterville 48

Massac County 58, Anna-Jonesboro 42

Erie/Prophetstown Tournament=

Erie/Prophetstown 45, Stockton 26

Fulton 46, Aledo (Mercer County) 39

Lena-Winslow 60, Morrison 23

Orion 65, Beecher 61

Riverdale 70, Stark County 58

Sterling Newman 81, Rock Island Alleman 69

Glenbard West Tournament=

Championship=

Glenbard West 75, De La Salle 71, OT

Fifth Place=

Hoffman Estates 47, Marmion 39

Third Place=

Glenbard South 65, Glenbard North 61

Heritage BSN Tournament=

Bismarck-Henning 83, Rantoul 29

Bismarck-Henning 84, Fisher 54

Catlin (Salt Fork) 45, Villa Grove-Heritage Coop 44

Centralia Christ Our Rock 52, N. Vermillion, Ind. 19

Champaign Judah Christian 55, Catlin (Salt Fork) 38

Champaign Judah Christian 58, Georgetown-Ridge Farm 41

Fisher 69, N. Vermillion, Ind. 52

Georgetown-Ridge Farm 53, Blue Ridge 46

Lexington 53, Blue Ridge 39

Milford 65, Rantoul 33

Villa Grove-Heritage Coop 56, Lexington 50

Hinsdale Central Tournament=

DePaul College Prep 39, Marian Catholic (Chicago Heights) 35

Homewood-Flossmoor 48, Stevenson 38

Lincoln Way Central 63, Glenbrook North 51

Maine South 47, Rockford Auburn 39

Oswego East 65, St. Charles East 61

St. Rita 75, Westinghouse 45

ICCP/Westmont Tournament=

Bensenville (Fenton) 65, Westmont 55

Chicago (Legal Prep Charter) 76, St. Edward 53

Eisenhower 62, Latin 31

Elmwood Park 72, Chicago (Christ the King) 56

Evergreen Park 88, IC Catholic 83

Sullivan 77, Maria 56

Taft 62, Reavis 48

Tinley Park 73, Chicago (Perspectives MSA) 68

Jacobs Tournament=

Barrington 51, Crystal Lake South 36

Cary-Grove 58, Rockford Jefferson 46

Grant 57, South Elgin 52

Grayslake Central 55, Payton 45

Prairie Ridge 75, Woodstock Marian 42

Streamwood 85, Bartlett 62

Waubonsie Valley 63, Algonquin (Jacobs) 47

Kankakee Tournament=

Bremen 60, Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 50

Chicago (Carver Military) 55, St. Francis de Sales 54

Clifton Central 51, Manteno 46

Kankakee 72, Bradley-Bourbonnais 59

Momence 86, Peotone 82, OT

Shepard 76, Chicago Little Village 39

St. Anne 53, Herscher 52

Wauwatosa West, Wis. 56, Lindblom 47

KSA Events Holiday Tournament=

Chicago Christian 72, Villa Madonna, Ky. 51

LaMoille Tournament=

LaMoille 71, Midland 65

Macomb/Western Tournament=

Abingdon 70, Monmouth-Roseville 50

Eureka 58, Camp Point Central 46

Farmington 53, Macomb 41

Lewistown 50, Illini West (Carthage) 32

Mt. Sterling (Brown County) 46, Canton 45

Rockridge 59, Liberty 53

West Hancock 39, Pittsfield 32

Wethersfield 63, Illini Bluffs 43

Maine East Tournament=

Argo 67, Holy Trinity 29

Chicago (Crane Medical Prep) 66, Addison Trail 48

Chicago (Jones) 69, Kennedy 55

Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 57, Lincoln Way West 53

Maine East 56, Lakes Community 40

Niles West 58, Leyden 54

Oak Forest 69, Vernon Hills 52

Von Steuben 36, McHenry 27

Marengo Tournament=

Crystal Lake Central 59, Freeport 58

Hampshire 58, Wauconda 29

Harvard 51, Belvidere 50

Harvest Christian Academy 63, Woodstock 45

Marengo 54, Rockford Christian 47

Rochelle 49, Richmond-Burton 37

Round Lake 72, Genoa (Genoa-Kingston) 61

Marseilles Tournament=

Earlville 69, Dwight 53

Hall 62, Wilmington 36

Indian Creek 88, Flanagan 61

Kewanee 73, Gardner-South Wilmington 51

Seneca 53, Putnam County 29

Serena 61, Woodland 32

St. Bede 57, Reed-Custer 49

Mississippi Valley Tournament=

Augusta Southeastern 53, Mendon Unity 40

Barry (Western) 54, Bushnell (B.-Prairie City) 33

Griggsville-Perry 47, Brussels 42

Rushville-Industry 56, West Prairie 34

Monticello Tournament=

Colfax Ridgeview 62, Neoga 33

Gibson City-Melvin-Sibley 65, Fithian Oakwood 46

Neoga 63, Clinton 43

Paxton-Buckley-Loda 62, Clinton 30

Tuscola 64, Monticello 48

Motor City Roundball Classic=

Lincoln Park 73, Ferndale, Mich. 56

Pekin Tournament=

Bartonville (Limestone) 64, Plainfield East 55

Hersey 40, East Moline United 33

Lake Park 60, East Moline United 44

Lake Park 60, Pekin 51

Lake Zurich 57, Mt. Carmel 44

Moline 43, Pattonville, Mo. 38, OT

Moline 44, Plainfield East 34

Morton 59, Mt. Carmel 55

Normal West 47, Morton 15

Pattonville, Mo. 53, Bartonville (Limestone) 52, OT

Pekin 59, Hersey 57

Richwoods 80, Rockford Boylan 64

Springfield Lanphier 60, Richwoods 55

Springfield Lanphier 83, Washington 52

Washington 54, Rockford Boylan 52

Pinckneyville Tournament=

Benton 71, Steeleville 47

Carlyle 66, Union Co., Ky. 49

Chester 53, Greenville 50

Mounds Meridian 41, Trico 40

Mt. Carmel 50, Jerseyville Jersey 40

Roxana 60, Elverado 35

Woodlawn 42, Olney (Richland County) 30

Plano Tournament=

Burlington Central 68, Morris 47

Chicago King 54, Northridge Prep 49

Coal City 63, Hinckley-Big Rock 32

Kaneland 64, Yorkville Christian 46

Lisle 49, Sandwich 28

Peoria Notre Dame 65, Ottawa 35

Plano 75, Newark 54

Streator 65, Mendota 21

Pontiac Tournament=

Bloomington 65, Pontiac 57

Chicago Heights (Bloom Twp.) 83, Oak Park River Forest 64

Curie 53, St. Charles North 45

Danville 49, Lockport 44

Danville 50, Peoria Manual 46

Joliet West 71, Simeon 66

Lisle (Benet Academy) 49, Warren 37

Lockport 54, Plainfield North 53

New Trier 57, Aurora (West Aurora) 29

Princeville Tournament=

Elmwood 59, DePue 28

Henry 50, Galva 47

Princeville 56, Peoria Heights (Quest) 49

Ridgewood 55, North Fulton (Cuba/Spoon River) 43

Proviso West Tournament=

Berwyn-Cicero Morton 70, Hillcrest 69

Bogan 74, Chicago (Lane) 56

Dunbar 70, Chicago Perspectives/Joslin 48

Fenwick 64, Chicago Uplift 55

Leo 64, Hyde Park 40

Proviso West 73, Larkin 59

Westchester St. Joseph 64, Crete-Monee 61

Zion Benton 77, Proviso East 74, OT

Rich South Tournament=

Chicago ( SSICP) 48, Hope Academy 42

Chicago Vocational 70, Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 46

Harvey Thornton 73, Rich Central 54

Rich East 83, Farragut 74, OT

Sesser-Valier Tournament=

Altamont 47, Sesser-Valier 41

Century 75, Christopher-Ziegler-Royalton 71

Christopher 60, Odin 54

Goreville 74, Red Bud 45

Johnston City 59, Waltonville 44

Marissa/Coulterville 54, Cobden 45

New Athens 67, Thompsonville 49

Sparta 62, Galatia 32

St. Teresa Tournament=

ALAH 50, Hartsburg-Emden 45, OT

Decatur St. Teresa 59, Mt. Pulaski 51

Maroa-Forsyth 51, Decatur Lutheran (LSA) 46

Riverton 54, Heyworth 25

State Farm Tournament=

Large Schools=

Marist 73, Richwoods 66

Taylorville Tournament=

Dunlap 60, Rantoul 49

Galesburg 66, Mt. Zion 26

Galesburg 70, Taylorville 46

Illinois Valley Central 54, Mt. Zion 39

Rantoul 58, Rochester 55

Sterling 70, Dunlap 48

Sterling 71, Rochester 40

Taylorville 63, Illinois Valley Central 40

Tri-County Tournament=

Paris 52, Martinsville 29

Vandalia Tournament=

Farina South Central 51, Shelbyville 48

Flora 56, Okaw Valley 47

Macon Meridian 73, Shelbyville 52

Okaw Valley 82, Patoka 70

Pana 65, Cumberland 54

Wabash Valley Tournament=

Consolation=

Edgewood, Ind. 58, Robinson 56

Marshall 61, Parke Heritage, Ind. 60

Quarterfinal=

Terre Haute South, Ind. 58, Casey-Westfield 52

Waverly Tournament=

Athens 63, Buffalo Tri-City 62

Carrollton 61, Greenfield-Northwestern 56

Concord (Triopia) 56, Pawnee 42

Jacksonville Routt 48, Auburn 45

New Berlin 38, South County 33

North Greene 69, Springfield Lutheran 66

Raymond Lincolnwood 58, Edinburg (Coop) BK 27

Winchester (West Central) 76, North-Mac 52

Wheeling Tournament=

Buffalo Grove 61, Wheeling 48

Geneva 49, Deerfield 45

Glenbrook South 70, Niles North 62

Mather 54, Elgin 36

Prospect 54, Libertyville 48

Quincy Notre Dame 59, Maine West 49

Ridgewood 51, Waukegan 44

St. Viator 63, Fremd 34

Williamsville Tournament=

Deer Creek-Mackinaw 62, Calvary 58

Delavan 56, Astoria (Table Grove VIT) 10

East Peoria 63, Tolono Unity 40

Petersburg PORTA 62, Fairbury Prairie Central 50

Quest Academy 60, Beardstown 50

Roanoke-Benson 58, Tremont 48

Warrensburg-Latham 86, Midwest Central 58

Williamsville 65, Havana 54

York Tournament=

Bolingbrook 62, Elmhurst Timothy Christian 60

Brother Rice 64, St. Patrick 43

Conant 61, Andrew 47

Downers South 75, Chicago (Solorio Academy) 66

Hinsdale South 63, Providence 49

Lake Forest 55, Minooka 44

Lemont 67, Elk Grove 61

Lyons 83, St. Laurence 51

Naperville North 52, Glenbard East 50

Palatine 61, Stagg 56

Rolling Meadows 85, Batavia 73

Schaumburg 43, Highland Park 32

St. Francis 57, Sandburg 42

Wheaton North 65, Riverside-Brookfield 53

York 50, St. Ignatius 46, OT

GIRLS PREP BASKETBALL=

Aurora Christian 45, Danville Schlarman 37

Beloit Memorial, Wis. 63, Freeport 47

Bensenville (Fenton) 49, Raby 16

Breese Mater Dei 53, Freeburg 49

Buffalo Grove 43, Hononegah 26

Camp Point Central 36, Rock Island Alleman 28

El Paso-Gridley 46, Kankakee (McNamara) 41

Galesburg 60, Vandalia 40

Hampshire 37, River Forest Trinity 30

Marist 73, Richwoods 66

Normal Community 50, Bloomington 40

Normal University 41, St. Joseph-Ogden 35

Peoria (H.S.) 45, Washington 33

Rochester 47, Bloomington Central Catholic 32

Rock Falls 57, Annawan 45

Rock Island 49, Wheaton Warrenville South 20

Rockford Lutheran 73, Kankakee (McNamara) 51

Rolla, Mo. 61, Piasa Southwestern 35

St. Charles North 57, South Elgin 52

ALAH Tournament=

ALAH 56, Chrisman 15

Flanagan 48, Cumberland 42

Mt. Zion 55, ALAH 45

Mt. Zion 62, Stewardson-Strasburg 35

Stewardson-Strasburg 73, Chrisman 20

Sullivan 60, Shelbyville 47

Alden-Hebron Tournament=

Harvest Christian Academy 48, Alden-Hebron 40

Willows 47, Harvard 42

Amboy Tournament=

Black Pool=

Hall 45, Serena 34

Lena-Winslow 55, Somonauk 25

Red Pool=

Indian Creek 58, Ottawa Marquette 52

Beardstown Tournament=

Abingdon 52, Jacksonville 30

Concord (Triopia) 50, Winchester (West Central) 41

Havana 46, Liberty 41

Illini Bluffs 50, West Hancock 28

Illini Central 43, Athens 29

Illini West (Carthage) 55, Midwest Central 48

Jacksonville Routt 52, Mendon Unity 35

Lewistown 63, Astoria (Table Grove VIT) 33

Macomb 60, Barry (Western) 33

Mt. Sterling (Brown County) 43, Pittsfield 38

North Fulton (Cuba/Spoon River) 40, Beardstown 31

North Greene 47, Rushville-Industry 19

Benton Tournament=

Anna-Jonesboro 49, Salem 39

Benton 43, DuQuoin 34

Carterville 56, Christopher 17

Central (Cape Girardeau), Mo. 40, Herrin 39

Harrisburg 60, Macon Meridian 20

Marion 51, Pinckneyville 29

Mount Vernon 61, Vienna 55

Sesser-Valier 47, Hamilton County 38

Bismarck Henning Rossville-Alvin Tournament=

Benton Central, Ind. 65, Westville 17

Benton Central, Ind. 77, Villa Grove-Heritage Coop 40

N. Vermillion, Ind. 48, Lexington 30

N. Vermillion, Ind. 49, Cissna Park 17

Tolono Unity 48, Catlin (Salt Fork) 36

Villa Grove-Heritage Coop 65, Cissna Park 13

Carlinville Tournament=

Carlinville 49, Nokomis 34

Gillespie 50, South County 32

Greenfield-Northwestern 59, Bunker Hill 30

Charleston Tournament=

Charleston 55, Cairo 35

Paris 56, Danville 37

Paris 61, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 55, 2OT

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 71, Tri-County 37

Teutopolis 56, Effingham 36

Teutopolis 77, Cairo 32

Tri-County 70, Danville 60

Dieterich Tournament=

Arcola 63, Casey-Westfield 43

Arcola 68, North Clay 55

Beecher City/Cowden Herrick (BK ONLY) 60, North Clay 33

Brownstown - St. Elmo 61, Dieterich 47

Brownstown - St. Elmo 68, Farina South Central 43

Newton 54, Farina South Central 46

Dixon Tournament=

Carmel 55, East Moline United 39

Dixon 44, Riverdale 39

Rockford Guilford 41, Sandwich 36

Dundee Crown Tournament=

Lake Park 73, Dundee-Crown 63

Maine South 55, Fenwick 50

Maine West 68, Barrington 47

Naperville Central 65, Prospect 63

Stevenson 52, New Trier 22

Earlville Tournament=

Earlville 49, LaMoille 24

Erie/Prophetstown Tournament=

Aledo (Mercer County) 39, Orion 23

Knoxville 71, Morrison 31

Monmouth-Roseville 59, Rockridge 39

Wethersfield 56, Bureau Valley 55

Fairfield Tournament=

Lawrenceville 62, Flora 44

Mt. Carmel 64, Edwards County 30

West Frankfort 41, Carmi White County 36

Woodlawn 65, Murphysboro/Elverado 20

Grant Tournament=

De La Salle 51, Deerfield 43

Grant 67, Warren 66

Guerin Prep Tournament=

Hope Academy 52, Holy Trinity 18

Regina 50, Guerin 48

St. Laurence 42, Ridgewood 20

Westchester St. Joseph 43, Woodlands Academy 23

Hammond Noll Tournament=

Whitney Young 71, Winchester, Ind. 57

Hanover Central Tournament=

Third Place=

Romeoville 48, Hebron, Ind. 46

Hillcrest Tournament=

Harvey Thornton 32, Crete-Monee 29

Homewood-Flossmoor 38, Thornwood 36

Morgan Park 56, Stagg 55

Rich South 61, Hillcrest 53

Jerseyville Tournament=

Alton Marquette 62, Carrollton 59

Carrollton 53, Triad 39

Jerseyville Jersey 72, Taylorville 51

McCluer North, Mo. 57, Alton 34

Taylorville 64, Alton 47

Lincoln Way East Tournament=

Championship=

Lincoln-Way East 46, Providence 43

Lisle Tournament=

Addison Trail 52, Lisle 36

Elmhurst Timothy Christian 63, Latin 52

Illiana Christian 50, Wheaton Academy 40

Reed-Custer 40, Chicago Christian 29

Rosary 47, Plano 41

St. Edward 50, Coal City 34

St. Francis 65, Westmont 15

Walther Christian Academy 45, Antioch 36

Macon Meridian Tournament=

Macon Meridian 34, Martinsville 32

Okaw Valley 44, Blue Ridge 35

Warrensburg-Latham 45, LeRoy 36

Mascoutah Tournament=

Belleville East 49, Belleville (Althoff Catholic) 47

Belleville East 49, Okawville 47

Belleville West 60, Breese Mater Dei 56, OT

East St. Louis 51, Breese Central 49

Highland 44, Nashville 31

Highland 50, Breese Central 33

Lift for Life Academy, Mo. 57, Centralia 46

Mascoutah 55, Lift for Life Academy, Mo. 40

Nashville 51, East St. Louis 47

O’Fallon 64, Belleville West 38

O’Fallon 72, Freeburg 26

Okawville 72, Cahokia 38

Mattoon Tournament=

Decatur St. Teresa 36, Vandalia 24

Galesburg 57, Effingham St. Anthony 21

Mattoon 54, Mahomet-Seymour 44

Olney (Richland County) 58, Altamont 54

Momence Tournament=

Cullom Tri-Point 45, Illinois Lutheran 36

Momence 54, Donovan 50

Wilmington 45, Manteno 36

Monticello Tournament=

Clinton 61, Neoga 54

Colfax Ridgeview 54, Paxton-Buckley-Loda 41

Colfax Ridgeview 56, Neoga 36

Monticello 49, Tuscola 40

Paxton-Buckley-Loda 60, Clinton 50

Stark County 65, Gibson City-Melvin-Sibley 46

Montini Catholic Tournament=

Evanston Township 67, Bolingbrook 58

Lake Forest 46, Lyons 29

Lake Zurich 56, Batavia 46

Lisle (Benet Academy) 52, Hersey 42

Loyola 61, Oak Park River Forest 36

Montini 47, Geneva 32

Nazareth 42, Fremd 33

York 39, Huntley 36

North Central Tournament=

First Round=

N. Central (Farmersburg), Ind. 70, Robinson 40

Oswego East Tournament=

Aurora Central, Colo. 61, Lemont 42

Downers South 45, Plainfield Central 44

Joliet Central 49, Lockport 41

Oswego 50, Naperville North 35

Plainfield North 55, Yorkville 47

Sycamore 59, Oswego East 35

Princeville Tournament=

Bushnell (B.-Prairie City) 45, Galva 37

Bushnell (B.-Prairie City) 49, Peoria Heights (Quest) 38

Princeville 50, Midland 27

Riverside Brookfield Tournament=

Argo 48, Shepard 45

Taft 67, Oak Lawn Community 41

Riverton Tournament=

Auburn 52, Mt. Pulaski 36

Fairbury Prairie Central 61, Deer Creek-Mackinaw 54

Hillsboro 52, Riverton 34

Kaneland 39, Mt. Pulaski 23

Petersburg PORTA 49, Pawnee 9

Sangamon Valley/Tri-City Co-op 43, Heyworth 29

Stanford Olympia 51, Springfield Lutheran 45

Tremont 36, Kaneland 34

Sandburg Tournament=

Chicago Ag Science 44, Hammond, Ind. 31

Glenbard East 42, Plainfield East 27

Joliet West 54, Oak Lawn Richards 26

Sandburg 62, Oak Forest 38

St. Viator Tournament=

Chicago Resurrection 48, Zion Benton 39

Grayslake Central 66, Highland Park 25

St. Viator 53, Glenbrook North 40

Wheeling 52, Leyden 42

State Farm Tournament=

Large School=

Canton 26, Wheaton Warrenville South 23

Large Schools=

Bethalto Civic Memorial 64, Kenwood 60

Lincoln Way West 77, Kankakee 52

Morton 79, Geneseo 48

Normal West 35, Canton 30

Springfield 44, Normal Community 26

St. Ignatius 64, Bloomington 40

Small School=

Rock Island Alleman 44, Champaign St. Thomas More 33

Small Schools=

Brimfield 49, Sherrard 36

IC Catholic 47, Champaign St. Thomas More 35

Wheaton North Tournament=

Bartlett 54, Aurora (West Aurora) 28

Downers North 49, Waubonsie Valley 34

Elk Grove 46, Willowbrook 40

Glenbard South 43, Wheaton North 38

Glenbrook South 57, Elgin 26

Hinsdale Central 43, St. Charles East 36

Schaumburg 30, Algonquin (Jacobs) 29

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/