AP NEWS

Rensselaer County election results

November 8, 2017

Rensselaer county

JUDGE 66% reporting

Jennifer Sober (D,G,WF,I,WE) 14,722

Philip Danaher (R,C,Ref) 12,508

EXECUTIVE 100 percent

Andrea Smyth (D,WF,WE) 18,736

Steve McLaughlin (R,C,I) 19,685

Wayne Foy (G) 565

CLERK

Frank Merola (R,C,I)

LEGISLATURE

District 1: 93% reporting

Cynthia Doran (D,G,WF,WE) 4,430

Edward Manny (D,WF,WE) 3,942

Bobby Burns (D,WF,WE) 4,415

Peter Grimm (DWFWE) 4,213

Mark Fleming (D,WF,WE) 4,061

Erin Sullivan-Teta (D,WF,I,WE) 4,385

Laurie Kennedy (R,C,I,Ref,G) 3,554

Harry Tutunjian (R,C,I,Ref) 3,491

Kimberley Ash-McPherson (R,C,I,Ref,G) 3,697

Dean Bodnar (R,C,Ref,G) 3,151

Darcie Cunningham-Casey (R,C,I,Ref,G) 3,325

Beth Wright-Clemente (R,C,I,Ref,G)

3,323

District 2

Susan Mullen Kalafut (D,G,WF,WE,Ref) na

Kathryn Shaffer (D,G,WF,WE) na

John Hebert (D,G,WE) na

G. Todd Alleva (D,G,WF,WE) na

Kelly Hoffman (R,C,I,Ref) na

Leon Fiacco (R,C,I,WF) na

Robert Bayly (R,C,I,Ref) na

Thomas Grant (R,C,I,Ref) na

District 3: 83% reporting

Jackie McDonough (D,C,W,WE) 3,106 Daniel Casale (R,C,I,Ref) 5,177

Todd Tesman (R,I,Ref) 3,605

Kenneth Herrington (R,C,I,Ref) 4,779

District 4

Tracey Rex (D,WF,WE,Ref) na

Frank Razzano (D,WF,WE,Ref) na Bridget Ball Shaw (D,WF,WE,Ref) na Jacob Ashby (R,C,I) na

Robert Loveridge (R,C,I) na

Scott Bendett (R,C,I) na

District 5: 79% reporting

Michael Hickey (D,WE) 1,328

Dennis Smith (D,WE) 1,128

Jeff Wysoci (R,C,I,WF,WE) 1,648

Bruce Patire (R,C,I,WF) 1,478

District 6

Richard Van Vorst (D,WE) 831

Michael Stammel (R,C,I,WF,WE)............................ 1,052

BERLIN

Supervisor: Robert Jaeger (D,R,I)

Clerk: Anne Maxon (D,R) Highway superintendent: James Winn (D,R,I) Assessor: Patty Baretsky (D,R), Stanley Pettibone (D,R) Council (2): John Winn (D,R,I), Stephen Riccardi (D,R) Tax collector: Nancy Sweener (D,R) Highway superintendent: James Winn (D,R,I) Assessor: Patty Baretsky (D,R), Stanley Pettibone (D,R)

Justice

Donald Sweet (D,R) na

Thomas Carr (D) na

Jan Hunt (R) na

BRUNSWICK

Council

Edward Wade (D,G) 1,699

Gordon Christian (R,C,I) 2,485

Mark Balistreri (R,C,I) 2,599

Tax receiver: Jayne Tarbox (R,C,I)

EAST GREENBUSH

Council (2)

Hollie Kennedy (D,WF,G,WE) na

Zachary Kilmer (D,WF,G,WE) na

Daniel Plumley (R,C,I) na

Rick Matters (R,C,I) na

GRAFTON

Clerk: Victoria Burdick (D)

Justice: Christopher Meyer (R)

Council (2)

Francis Higgons (D) 263

Josef Allain (D) 257

Jeffrey Wagar (R,C,I) 429

Jodie DeSchaine (R,C,I) 465

HOOSICK

Supervisor: Mark Surdam (D,ind)

Clerk: Joellen Stevens (D,ind)

Justice: Thomas Restino Jr. (D,R,C,I) Highway superintendent (William Shiland Jr. (D,ind)

Council (2)

Kevin Gorman Sr. (D,ind) 566

Kenneth Lorenz Jr. (D,ind) 477

Gerald McAuliffe Sr. (R,C,I,WF) 1,041

William Hanselman (R,C,I,WF) 837

NASSAU

Supervisor: David Fleming (R,C,I) Council: Robert Rings (R,C,I), Jonathan Goebel (R,C,I) Tax collector: Heather Wemer (R,C,I) Highway superintendent: Frederick McCagg (R,C,I)

Justice

Mark Greenberg (D) na

Robert Schuman (R,C,I) na

NORTH GREENBUSH

Supervisor

Ronald Sinico (D,G,WE) 1,971

Louis Desso (R,C,I,WF,Ref) 2,113

Clerk

Laurie Gendron (D,G) 2,057

Kathryn Connolly (R,C,I,WF) 1,974

Justice

Michael Derevlany (D,WE) 1,264

Stephanie Piel (R,C,G,WF,I) 1,906

Council (2)

Mary Frances Sabo (D,G,WE) 1,639

Melissa Anderson (D,G) 1,571

Joseph Bott III (R,C,I,WF) 1,647

Michael Masone (R,C,I,WF) 1,529

Tax receiver

Thomas McGrath Jr (D,G,WE) 1,659

Zachary Scarchilli (R,C,I,WF) 1,495

Highway superintendent: Mark Premo Sr. (D)

PETERSBURGH

Supervisor: Alan Webster (D,R)

Clerk: Deidra Michaels (D,R)

Justice

Bridget Wilkie (D) na

Richard Snyder Jr. (R) na

Council (2): Denise Jacon Church (D,R), Jack Barnhill (R)

Tax collector

Chelsea Jordan (D) na

Emily Harrison (R) na

Highway Superintendent

Robert Cottrell (D) na

Raymond Harrison (R) na

PITTSTOWN

Supervisor: Verna Hansen (R,C,I)

Clerk: Michelle Hoag (R,C,I) Council: Jason Eddy (R,C,I), Erin Maxon, (R,C,I) Tax collector: Judy Herrington (R,C,I)

Highway superintendent

Paul Campbell (R) na

Matthew Demars (I,C) na

POESTENKILL

Supervisor

Keith Hammond (D,I,WF) na

Dominic Jacangelo (R,C) na

Clerk: Susan Horton (D,R,C,I) Council: David Hass (R,C,I), June Butler (R,C,I) Highway superintendent: Toby Chadwick (D,R,C,I)

RENSSELAER

Mayor

Daniel Dwyer (D) 1,101

James Konstantakis (R,C,I,WF) 794

Council president: Richard Mooney (D,WF,I) Clerk: Nancy Hardt (D,I)

Treasurer: Michael Mizener (D,I)

Alderperson 1: James Van Vorst Jr. (D,WF) Alderperson 2: David Gardner (D) Alderperson 3: John DeFrancesco (D,WF) Alderperson 4: James Casey Jr. (D) Alderperson 5: Brad Endres (D) Alderperson 6: Margaret Van Dyke (D)

SAND LAKE 50% reporting

Supervisor

Nancy Perry (D,WF) 670

William Hoffay (R,C,I) 634

Clerk

Karol O’Sullivan (D,WF) 538

Barbara Biittig (R,C,I) 850

Justice (2): David Fryer (D,R,C,I), Paul Toomey (D,R,C,I)

Council

Virginia Erickson (D,WF) 706

Shannon DeCelle (D) 639

Stuart Nippes (R,C,I) 618

Andrew Bulmer (R,C,I) 649

SCHAGHTICOKE 86% reporting

Supervisor: Jean Carlson (R,C,I)

Justice: Bruce Arnold (R,C,I)

Council (2)

James Westhead Sr. (R,C,I) 1,394

William Fogarty (R) 783

Gerald Moore (C,I) 481

SCHODACK

Supervisor

Dennis Dowds (D,W,Ref) na

David B. Harris (R,C,I) na

Clerk

Allison Curry Squires (D,W,Ref) na

Debra Curtis (R,C,I) na

Council (2)

Stephen Van Hoose (D,WF,WE,Ref) na

Ryan Spelman (D,WF,Ref) na

Scott Swartz (R,C,I) na

James Bult (R,C,I) na

STEPHENTOWN

Supervisor: Lawrence Eckhardt (R)

Clerk: Stephanie Wagar (R) Justice: Cyril Grant (D,R) Tax collector: Mary Grant (D,R) Highway superintendent: Alden Goodermote (D,R)

Council (2)

Philip Roder II (D) 422

Pamela Kueppers (D) 399

Vincent Devlin (R) 287

TROY

Council president

Gary Pavlic (D,WF,WE) 3,560

Carmella Mantello (R,C,I,Ref,G) 3,600

Council 1st

Margaret Kownack (D,WF,WE) 540

James Gulli (R,C,I,G) 762

Council 2nd

Cindy Barclay (D,WF,WE) 424

Mark McGrath (R,C,I) 437

Council 3rd

Coleen Paratore (D,WF,WE) 608

James Magur (R,C,I,Ref) 546

Neil Abdul-Wahab (G) 81

Council 4th:

Anasha Cummings (D,W) 561

Stacey Sadowski (R,C,I) 139

Council 5th:

David Bissember (D,WF,WE) 935

John Vanalstyne (R,C,I) 597

Council 6th

TJ Kennedy Jr. (D,WF,WE,G) 740

Jeffrey Belschwinder (R,C,I) 526