AP NEWS

HIGH SCHOOL ROUNDUP Leverty leads Ludlowe boys over Central

January 30, 2019

FAIRFIELD — Patrick Leverty scored 12 points and Ian Bentley and Jeff Meyers each added 11 points to lead Ludlowe over Central, 61-52, in a FCIAC boys basketball game Tuesday night.

James Bourque chipped in nine points for the Falcons, who improved to 6-7, while Jayden Rivera scored 11 points in the loss to lead the Hilltoppers (3-10).

CENTRAL (3-10)

Jayden Rivera 2 5-6 11 Tyquan Fleming 3 2-5 8 Jamir Sanders 2 5-8 9 Travis Griffith 3 0-0 9 Marco Acevedo 1 0-1 2 Reneil Smith 2 0-0 4 Raj Walker 3 0-0 6 Kwaell Gooden 0 0-0 0 Kevin Morales 0 0-0 0. Totals: 17 13-21 52.

LUDLOWE (6-7)

James Bourque 3 3-4 9 Patrick Kilbride 3 0-0 8 Ian Bentley 4 2-4 11 Christian Peterson 1 0-0 2 Jeff Meyers 4 3-4 11 Jadyn Tabois 2 0-0 4 Rowan Keeser 1 0-0 2 Sam Sweeney 0 0-0 0 Jake Northrop 1 0-1 2 Patrick Leverty 4 2-2 12 Michael Lynch 0 0-0 0 Chris Carlucci 0 0-0 0 Alexis Vlandis 0 0-0 0. Totals: 23 10-15 61.

CENTRAL19 13 13 7—52

LUDLOWE17 17 18 9—61

3-pointers: C—Griffith 3, Rivera 2; L—Kilbride 2, Leverty 2, Bentley.

HAMDEN 68, FORAN 36

HAMDEN

Jermaine Dennis 4 1-2 10 Corey Walters 5 7-8 17 Fabian Cox 2 3-4 7 Heston Tucker 4 1-2 9 Jayvon Chapman 6 2-2 15 Isaiah Earl 2 3-4 7 Brandon Amos 1 0-0 2 Randy Gonzalez 0 1-2 1. Totals: 24 8-24 68.

FORAN

Michael Simonelli 3 0-0 8 Anthony Davis 0 0-2 0 John Shannon 6 0-0 15 Jason Giamba 3 3-5 9 Tyler Griffin 2 0-0 4. Totals: 14 3-7 36.

HAMDEN18 16 16 18—68

FORAN10 8 15 3—36

3-pointers: H—Dennis, Chapman; F—Shannon 3, Simonelli 2.

NEW CANAAN 65, NORWALK 49

NORWALK

Jamal Boyd 1 3-4 5 Jadyn Grant 1 0-0 2 Camryn Edwards 4 0-0 8 Ruby Roberts 4 0-0 11 Dylan Polka 2 1-1 7 Trey Lewis 1 0-0 2 Lomorris House 2 0-0 4 Jahmai Green 4 0-0 10 Jerimah Simeon 0 0-1 0. Totals: 19 4-9 49.

NEW CANAAN

Matt Brand 4 0-0 8 Ryan McAleer 3 2-4 8 Luke Rwambuya 1 0-0 2 Alex Gibbens 4 0-0 9 Ben Sarda 30-0 7 Jack Richardson 4 0-0 8 Stephen Wronski 4 3-3 11 Leo Mangus 3 2-2 10 Aaron Fishman 1 0-0 2. Totals: 27 7-9 65.

NORWALK14 10 9 16—49

NEW CANAAN16 18 17 14—65

3-pointers: N—Roberts 3, Polka 2, Green 2; NC—Mangus 2, Gibbens, Sarda.

GIRLS BASKETBALL

LUDLOWE 72, CENTRAL 20

LUDLOWE

Anna Paulmann 3 2-2 8 Emma Torello 1 0-0 2 Bridget Paulmann 4 0-0 8 Paige O’Connell 2 0-0 4 Laura Herron 4 0-0 8 Trish Carey 6 0-0 12 Ira Boci 4 0-0 9 Sophie Lemley 2 1-2 5 Claire Davenport 0 0-0 0 Campbell Eckert 3 0-0 6 Bridget Reynolds 4 0-0 8 Lauren Iannazzo 1 0-0 2. Totals: 34 3-10 72.

CENTRAL

Mario Reid 0 0-0 0 Jayda Edmonds 4 3-5 13 Brianna Smith 2 0-0 4 Jenisiz Miller 0 0-0 0 Rebecca Vilsaint 0 0-0 0 T’simani Kollock 1 0-0 3 Amaja Dixon 0 0-0 0 Emonie Upchurch 0 0-0 0 Jocelyn Sandoval 0 0-0 0. Totals: 7 3-7 30.

LUDLOWE72

CENTRAL20

3-pointers: L—Boci; C—Edmonds 2.

WARDE 41, DARIEN 30

DARIEN (4-11)

Lindsay Dimonekas 1 5-7 7 Shea Dolce 2 0-0 5 Kelly Richter 1 0-0 3 Maggie Ramsay 1 1-2 3 Aerin Bowman 5 0-0 10 Rachel Stobbie 1 0-0 2. Totals: 11 6-9 30.

WARDE (9-6)

Caroline Aufiero 5 4-4 15 Kristina Krasniqi 1 0-2 3 Toni Lamparski 3 2-5 10 Aleysha Henry 2 4-5 10 Carolyn Mills 0 3-4 3. Totals: 9 13-20 41.

DARIEN30

WARDE41

3-pointers: D—Dolce, Richter; H—Lamparski 2, Henry 2, Aufiero.

GUILFORD 49, SHELTON 38

Monday’s result

GUILFORD

Moira Kellaher 0 6-8 6 Mia Diaz 4 4-7 13 Sam Leiby 2 3-4 7 Janie Danaher 4 3-3 11 Elle Petra 5 2-2 12. Totals: 15 18-24 49.

SHELTON

Mackenzie Joyce 4 0-2 8 Maggie Howard 3 2-2 11 Kiera O’Connor 2 1-1 7 Clarissa Pierre 4 0-1 8 Devan Wildman 1 0-0 2 Leya Vohra 2 0-0 4. Totals: 15 3-5 38.

GUILFORD7 16 14 12—49

SHELTON9 12 12 14—38

3-pointers: G—Diaz; S—Howard 3, O’Connor 2.

GIRLS HOCKEY

WEST HAVEN/SACRED HEART ACADEMY 5, AMITY/NORTH HAVEN/CHESHIRE 1

AMITY/NORTH HAVEN/CHESHIRE0 0 1—1

WEST HAVEN/SACRED HEART ACADEMY2 1 2—5

Goals: A—Shannon Reilly; W—Taylor Nowak 2, Brooke McNabola 2, Mia Celantano. Assists: A—Meaghan Hogan; W—Jenna Hunt 3, Meghan Dupre 2, Jianna Cohrs, Megan Froehlich. Goalies: A—Caitlyn Ranciato (23 saves); W—Kyleen Crowe (36).

ND-FAIRFIELD/LAW/FORAN/WESTON/POMPERAUG 4, GUILFORD 2

ND-FAIRFIELD/LAW/FORAN/WESTON/POMPERAUG1 2 1—4

GUILFORD1 1 0—2

Goals: N—Ashley Regina, Mckenzie Broderick, Madison David, Rose Linkasamy; G—Audrey Rowen, Madison Epke. Assists: N—Justina Holland 2, Anne Scovill, Leigha Howland, Alexis Burwell; G—Sarah Zamba 2. Shots: N—36; G—21.

WRESTLING

LAW 46, SHELTON 21

(at Law): 106: Graham Ziperstein (S) won by forfeit; 113: Tegan McCourt (L) dec. Garrett Ziperstein 7-4; 120: Colin Myers (L) won by forfeit; 126: Cody Malin (L) won by forfeit; 132: Alexander Delorio (L) dec. Christopher Cavagnuolo 7-4; 138: Scott Monforte (L) pinned Christian Olivarria 1:06; 145: Aisaiah Rodriguez (L) maj. dec. Colin Mengold 14-0; 152: Shayne McCourt (L) won by forfeit; 160: Mike Monaco (S) dec. Antonio Rosado 11-9; 170: Marco Acorda (L) won by forfeit; 195: Jaime Cisneros (L) won by forfeit; 220: Ray Weiner (S) pinned Samuel Bergami 1:39; 285: Matt Weiner (S) pinned Ashley Rodriguez 24 seconds.

TUESDAY’S POSTPONEMENTS

Boys basketball

Ansonia at Seymour, ppd. to today

Wolcott Tech at Bullard-Havens, ppd. to today, 6

Derby at Wolcott, ppd. to today, 6

Greenwich at Trumbull, ppd. to today

Harding at St. Joseph, ppd. to today

O’Brien Tech at Wilcox Tech, ppd. to Feb. 14

Woodland at Oxford, ppd. to today, 6

Whitney Tech at Platt Tech, ppd. to today

Girls basketball

Seymour at Ansonia, ppd. to today, 6

Bullard-Havens at Wolcott Tech, ppd. to today, 5

Wolcott at Derby, ppd. to Thursday

Trumbull at Greenwich, ppd. to today

Wilcox Tech at O’Brien Tech, ppd. to today, 4

Oxford at Woodland, ppd. to Saturday, 3

Platt Tech at Whitney Tech, ppd. to Monday, 4:30

Gymnastics

Staples at New Milford, ppd. to Feb. 11, 5

Boys swimming

Brookfield vs. Weston at Weston MS, ppd. to today, 6:30

Pomperaug vs. Bunnell/Stratford at Flood MS, ppd. to today, 6

New Fairfield at Masuk, ppd. to Thursday, 4

Newtown vs. New Milford at Canterbury, ppd. to Friday

Oxford at Seymour, ppd. to today, 6

WEDNESDAY’S SCHEDULE

All games start at 7 unless noted

Boys basketball

Sheehan at Amity

Greens Farms Academy at Brunswick, 4:30

Career at Shelton

Watkinson at Christian Heritage, 5

East Haven at ND-West Haven

West Haven at Fairfield Prep

Guilford at Law

Ansonia at Seymour

Wolcott Tech at Bullard-Havens, 6

Derby at Wolcott, 6

Greenwich at Trumbull

Harding at St. Joseph

Woodland at Oxford, 6

Whitney Tech at Platt Tech

Girls basketball

Amity at West Haven, 6

Law at Career

King at Christian Heritage, 3:30

Hand at Foran

Lauralton Hall at East Haven

Holy Child at Greens Farms Academy, 4:30

Shelton at Lyman Hall

Seymour at Ansonia, 6

Bullard-Havens at Wolcott Tech, 5

Trumbull at Greenwich

Wilcox Tech at O’Brien Tech, 4

Boys hockey

West Haven vs. Amity at Bennett Rink, 6:30

Malden Catholic (Mass.) vs. Fairfield Prep at Wonderland of Ice, 6

Milford vs. Tri-Town at Enfield Twin Rinks, 3:50

Greenwich vs. ND-West Haven at Bennett Rink, 4

St. Joseph vs. Hamden at Lou Astorino Ice Rink

JBWA vs. Lyman Hall/Haddam-Killingworth/Coginchaug at Northford Ice Pavilion, 4

Newtown vs. Masuk at The Rinks at Shelton, 7:45

Ridgefield vs. Trumbull at The Rinks at Shelton, 8:30

Westhill/Stamford vs. Staples at Milford Ice Pavilion, 6

Girls hockey

Masuk/Barlow/Newtown/Lauralton Hall vs. Hamden at Lou Astorino Ice Rink, 5

Avon/Southington/East Granby/RHAM/Wethersfield vs. Ludlowe/Warde at Wonderland of Ice, 8

Greenwich vs. Trumbull/St. Joseph at The Rinks at Shelton, 4

Boys and girls indoor track

CTC championships at Floyd Little Athletic Center, 5

Boys swimming

Norwalk/McMahon vs. New Canaan at New Canaan YMCA, 3

Ludlowe/Warde vs. Westhill/Stamford at Westhill, 3:15

Brookfield vs. Weston at Weston MS, 6:30

Pomperaug vs. Bunnell/Stratford at Flood MS, 6

Oxford at Seymour, 6

Wrestling

New Canaan at McMahon, 6

Bunnell at Masuk, 6:30

Ludlowe at Norwalk, 4

Stratford at Barlow, 5

New Milford at Newtown

ND-Fairfield at Weston, 6

Oxford at Gilbert, 6

Trumbull at Staples, 6