AP NEWS
Related topics

Friday’s Scores

February 10, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Moses Lake 63, Davis 30

Prescott 61, Touchet 49

Sunnyside 70, Eastmont 54

W. F. West 88, Woodland 35

Wenatchee 55, Eisenhower 49

1A District 4=

First Round=

La Center 75, Elma 42

Seton Catholic 65, Forks 62

1A Northeast=

Semifinal=

Freeman 76, Medical Lake 41

Lakeside (Nine Mile Falls) 68, Newport 66, OT

1A Northwest District 1=

Consolation=

King’s 62, South Whidbey 41

Mount Baker 70, Cedar Park Christian (Bothell) 43

1A WCD=

Play-In=

Vashon Island 52, Klahowya 42

1B District 5=

First Round=

Sunnyside Christian 91, Klickitat 35

Yakama Tribal 84, Trout Lake 56

2B District 5/6=

First Round=

DeSales 54, Manson 48

Lake Roosevelt 66, Walla Walla Academy 60

Waterville/Mansfield 70, Liberty Christian 61

White Swan 66, Tonasket 48

3A District 8=

Semifinal=

Kamiakin 55, Rogers (Spokane) 41

Mt. Spokane 63, North Central 39

3A Metro=

District Championship=

Garfield 70, Rainier Beach 68

4A KingCo=

First Round=

Eastlake 59, Issaquah 46

Mount Si 70, Newport-Bellevue 44

4A West Central/Southwest=

Consolation=

Bellarmine Prep 60, Mt. Rainier 54

Kentridge 89, Decatur 76

Olympia 55, Rogers (Puyallup) 53

Skyview 60, Auburn Mountainview 49

4A West Central/Southwest=

Quarterfinal=

Curtis 51, Kennedy 48

Enumclaw 60, Kentwood 51

Federal Way 77, Puyallup 51

Union 61, Auburn 43

GIRLS PREP BASKETBALL=

Moses Lake 63, Davis 30

Sunnyside 75, Eastmont 47

Wenatchee 61, Eisenhower 46

1A Northeast=

Semifinal=

Lakeside (Nine Mile Falls) 53, Freeman 37

Medical Lake 55, Chewelah 39

1B District 5=

First Round=

Sunnyside Christian 70, Klickitat 23

Trout Lake 73, Yakama Tribal 45

1B Southeast District 9=

Semifinal=

Colton 71, Garfield-Palouse 31

Pomeroy 47, Oakesdale 41

2A District 1/2=

Quarterfinal=

Archbishop Murphy 71, Sedro-Woolley 26

Burlington-Edison 56, Sehome 55

Cedarcrest 54, Anacortes 48

Lynden 56, Liberty 38

2A District 4=

First Round=

Black Hills 59, Hockinson 51

Columbia River 50, Washougal 45

Mark Morris 59, Centralia 41

W. F. West 88, Woodland 35

2A GNL District 7=

Third Place=

West Valley (Spokane) 49, Clarkston 45

2A West Central District 3=

Quarterfinal=

Fife 69, Eatonville 22

North Kitsap 51, Renton 48

Port Angeles 55, Foster 30

White River 64, Kingston 50

2B District 5/6=

First Round=

DeSales 50, Waterville/Mansfield 32

Lake Roosevelt 48, Walla Walla Academy 45

Mabton 51, Manson 18

Tonasket 47, Kittitas 44

3A District 1=

First Round=

Shorecrest 56, Ferndale 40

Snohomish 42, Meadowdale 26

Stanwood 70, Arlington 37

3A District 8=

Semifinal=

Kamiakin 47, North Central 37

Mt. Spokane 57, Kennewick 46

3A Metro=

District Championship=

Cleveland 53, Seattle Prep 50

3A West Central/Southwest=

Consolation=

Bonney Lake 42, Mount Tahoma 38

North Thurston 49, Shelton 46

Yelm 51, Lakes 43

3A West Central/Southwest=

Quarterfinal=

Bethel 65, Kelso 45

Gig Harbor 62, Wilson 40

Lincoln 48, Peninsula 33

Timberline 70, Prairie 18

4A KingCo=

First Round=

Newport-Bellevue 50, Inglemoor 29

Skyline 77, Issaquah 59

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/