AP NEWS

Saturday’s Scores

March 3, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

New London 87, Wausau East 69

Division 1 Sectional I=

Regional Quarterfinal=

Appleton West 76, Eau Claire Memorial 58

Hudson 68, Marshfield 55

Kimberly 72, Appleton East 52

Neenah 78, Appleton North 63

Division 1 Sectional II=

Regional Quarterfinal=

Brookfield Central 66, Bay Port 46

Brookfield East 68, Sheboygan North 37

Hamilton 100, Green Bay Preble 68

Homestead 79, Arrowhead 69

Division 1 Sectional III=

Regional Quarterfinal=

Madison La Follette 94, Janesville Craig 74

Racine Horlick 74, Madison East 67

Sun Prairie 61, Madison Memorial 59

Waunakee 53, Racine Park 50

West Allis Central 63, Milwaukee Riverside University 57

Division 1 Sectional IV=

Regional Quarterfinal=

Franklin 78, Marquette University 53

Kettle Moraine 63, Muskego 48

Waukesha West 68, Milwaukee King 50

Division 2 Sectional I=

Regional Quarterfinal=

La Crosse Central 75, Holmen 42

Merrill 98, Mosinee 76

Onalaska 54, River Falls 46

Rhinelander 87, Wausau East 69

Division 2 Sectional II=

Regional Quarterfinal=

Green Bay Southwest 65, West De Pere 55

Kaukauna 96, Pulaski 75

Nicolet 67, Milwaukee Madison 55

Port Washington 59, Plymouth 54

Division 2 Sectional III=

Regional Quarterfinal=

DeForest 54, Reedsburg Area 50, OT

Elkhorn Area 56, East Troy 50

Mount Horeb 76, Monona Grove 50

Westosha Central 71, Wilmot Union 39

Division 2 Sectional IV=

Regional Quarterfinal=

Milw. Bay View 81, Greendale 45

Milw. Washington 61, Wauwatosa West 59

Milwaukee Lutheran 84, Wisconsin Lutheran 79

Pewaukee 73, Catholic Memorial 50

Division 3 Sectional I=

Regional Quarterfinal=

Northwestern 61, Bloomer 55, OT

Saint Croix Central 66, Prescott 62

Stratford 63, Gale-Ettrick-Trempealeau 27

Wisconsin Dells 73, Mauston 59

Division 3 Sectional II=

Regional Quarterfinal=

Denmark 63, Sheboygan Falls 57

Freedom 65, Xavier 64

Valders 58, Southern Door 52

Wrightstown 62, Peshtigo 55, OT

Division 3 Sectional III=

Regional Quarterfinal=

Edgerton 54, Prairie du Chien 40

Martin Luther 67, Lakeside Lutheran 33

Racine St. Catherine’s 80, St. John’s NW Military Academy 65

Turner 79, Marshall 70

Division 3 Sectional IV=

Regional Quarterfinal=

Brookfield Academy 90, Brown Deer 75

Columbus 59, Omro 52

Dominican 64, Lake Country Lutheran 59

Waupun 60, Ripon 44

Division 4 Sectional I=

Regional Quarterfinal=

Clear Lake 59, Cumberland 38

Colfax 75, Webster 72

Fall Creek 75, Whitehall 41

Osseo-Fairchild 82, Melrose-Mindoro 62

Division 4 Sectional II=

Regional Quarterfinal=

Auburndale 40, Thorp 31

Iola-Scandinavia 69, Shiocton 62

Lourdes Academy 100, Manawa 66

Marathon 81, Neillsville 43

Division 4 Sectional III=

Regional Quarterfinal=

Belleville 57, Cambridge 50

Fennimore 47, Darlington 42

New Glarus 68, Mineral Point 57

Parkview 68, Deerfield 64

Division 4 Sectional IV=

Regional Quarterfinal=

Howards Grove 42, Oostburg 33

Roncalli 75, Winnebago Lutheran Academy 51

The Prairie School 72, Palmyra-Eagle 63

Division 5 Sectional I=

Regional Quarterfinal=

Athens 50, Rib Lake 43

Birchwood 67, Northwood 64

Luck 53, Mellen 49

McDonell Central 47, Prentice 44

Division 5 Sectional II=

Regional Quarterfinal=

Almond-Bancroft 57, Wild Rose 41

Columbus Catholic 58, Edgar 39

Gibraltar 63, Phelps 32

Green Bay N.E.W. Lutheran 50, Suring 48

Division 5 Sectional III=

Regional Quarterfinal=

Bangor 85, New Lisbon 56

Blair-Taylor 85, Hillsboro 49

Shullsburg 66, Potosi 52

Southwestern 64, Wauzeka-Steuben 51

Division 5 Sectional IV=

Regional Quarterfinal=

Hustisford 46, Catholic Central 43

Randolph 56, Pecatonica 39

Rio 60, Barneveld 56, OT

Sheboygan Area Luth. 104, Young Coggs Prep 55

GIRLS PREP BASKETBALL=

Freedom 53, Kiel 40

New Glarus 68, Mineral Point 57

Division 1 Sectional I=

Sectional Championship=

Kimberly 62, Wausau West 60

Division 1 Sectional II=

Sectional Championship=

Bay Port 26, Arrowhead 24, OT

Division 1 Sectional III=

Sectional Championship=

Middleton 60, Sun Prairie 45

Division 1 Sectional IV=

Sectional Championship=

Mukwonago 62, Milwaukee King 55

Division 2 Sectional I=

Sectional Championship=

Hortonville 67, River Falls 49

Division 2 Sectional II=

Sectional Championship=

Beaver Dam 68, Notre Dame 40

Division 2 Sectional III=

Sectional Championship=

Monroe 62, Milton 51

Division 2 Sectional IV=

Sectional Championship=

Whitefish Bay 63, Pewaukee 43

Division 3 Sectional I=

Sectional Championship=

Gale-Ettrick-Trempealeau 47, Hayward 22

Division 3 Sectional III=

Sectional Championship=

Marshall 78, Platteville 61

Division 3 Sectional IV=

Sectional Championship=

Laconia 60, Milwaukee School of Languages 42

Division 4 Sectional I=

Sectional Championship=

Melrose-Mindoro 61, Colfax 32

Division 4 Sectional II=

Sectional Championship=

Colby 67, Crandon 50

Division 4 Sectional III=

Sectional Championship=

Aquinas 89, Belleville 53

Division 4 Sectional IV=

Sectional Championship=

Milwaukee Academy of Science 78, Howards Grove 60

Division 5 Sectional I=

Sectional Championship=

Clayton 61, Northwood 36

Division 5 Sectional II=

Sectional Championship=

Newman Catholic 49, Wausaukee 37

Division 5 Sectional III=

Sectional Championship=

Black Hawk 70, Independence 39

Division 5 Sectional IV=

Sectional Championship=

Fall River 37, Hilbert 31

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/