AP NEWS
Click to copy
Click to copy

Tuesday’s Scores

By The Associated PressJanuary 16, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Albert Lea 66, Kasson-Mantorville 60

Alexandria 57, Willmar 56

Ashby 51, Brandon-Evansville 46

BOLD 60, Minnewaska 30

Badger-Greenbush-Middle River 62, Kittson County Central 58, OT

Battle Lake 73, Rothsay 41

Becker 81, Milaca 69

Bemidji 69, Grand Rapids 59

Benilde-St. Margaret’s 61, Bloomington Kennedy 49

Benson 53, Montevideo 49

Big Lake 68, St. Francis 42

Blackduck 69, Laporte 19

Braham 53, Aitkin 33

Breckenridge 90, Pelican Rapids 68

Browerville/Eagle Valley 61, Upsala 55

Buffalo 70, Rogers 55

Burnsville 54, Apple Valley 48

Caledonia 108, Plainview-Elgin-Millville 72

Carlton 52, Wrenshall 50

Cass Lake-Bena 62, Pine River-Backus 59

Centennial 73, Anoka 62

Champlin Park 76, Elk River 41

Chanhassen 93, Richfield 69

Chaska 82, Robbinsdale Cooper 69

Chatfield 81, Fillmore Central 48

Chisago Lakes 53, North Branch 43

Chisholm 89, South Ridge 52

Cloquet 80, Virginia 56

Coon Rapids 58, Andover 50

Cretin-Derham Hall 71, Stillwater 55

Cromwell 79, McGregor 37

Crookston 55, Park Rapids 44

Crosby-Ironton 57, Hinckley-Finlayson 50

Dawson-Boyd 59, Pipestone 57

DeLaSalle 84, Brooklyn Center 59

Delano 71, Rocori 36

Detroit Lakes 86, Thief River Falls 69

East Grand Forks 81, Bagley 45

East Ridge 83, Park (Cottage Grove) 40

Eden Prairie 80, New Prague 51

Edina 57, Orono 51

Ely 64, Bigfork 53

Esko 84, Cook County 52

Fergus Falls 72, Sartell-St. Stephen 71

Fertile-Beltrami 61, Warren-Alvarado-Oslo 32

Foley 88, Zimmerman 78

Forest Lake 61, Duluth East 52

Frazee 88, Wadena-Deer Creek 60

Fridley 55, St. Anthony 53

Glencoe-Silver Lake 66, Mound Westonka 61

Grand Meadow 57, Lyle/Austin Pacelli 46

Greenway 74, Mountain Iron-Buhl 64

Hayfield 76, Maple River 38

Hibbing 84, Duluth Denfeld 83

Hillcrest Lutheran 55, Mahnomen/Waubun 42

Holy Angels 65, Columbia Heights 50

Houston 62, Mabel-Canton 56

Howard Lake-Waverly-Winsted 55, Pierz 51

International Falls 73, Eveleth-Gilbert 64

Jordan 67, Minneapolis Roosevelt 58

Kelliher/Northome 74, Deer River 66

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 82, Clinton-Graceville-Beardsley 47

Kimball 60, Holdingford 50

La Crescent 62, Wabasha-Kellogg 47

Lake City 75, Cannon Falls 52

Lakeville North 65, Shakopee 57

Lakeville South 56, Farmington 53

Litchfield 57, Watertown-Mayer 43

Madelia 67, Lake Crystal-Wellcome Memorial 46

Mahtomedi 82, Hastings 67

Mankato East 67, Mankato West 31

Mankato Loyola 68, Alden-Conger 43

Maple Grove 65, Blaine 61, OT

Maple Lake 57, Belgrade-Brooten-Elrosa 41

Maranatha Christian 79, St. Croix Prep 58

Marshall 61, Fairmont 38

Martin County West 67, Truman/Martin Luther/GHEC 57

Medford 65, Tri-City United 58

Minneapolis North 93, Minneapolis Edison 54

Minneapolis Southwest 76, Minneapolis South 67

Minneapolis Washburn 70, Minneapolis Henry 67

Minnesota Valley Lutheran 83, Cedar Mountain-Comfrey 63

Moose Lake/Willow River 82, Duluth Marshall 77

Mora 60, Albany 44

Morris Area/Chokio-Alberta 57, Atwater-Cosmos-Grove City 55

Nashwauk-Keewatin 75, Mesabi East 61

Nevis 57, Verndale 32

New Life Academy 62, Legacy Christian 50

New London-Spicer 65, Annandale 54

New Ulm Cathedral 73, Sleepy Eye St. Mary’s 48

New York Mills 68, Lake Park-Audubon 62

Nicollet 77, Janesville-Waldorf-Pemberton 47

North Lakes Academy 79, Groves Academy 63

North St. Paul 94, Hill-Murray 64

North Woods 102, Hill City 30

Northern Freeze 53, Stephen-Argyle 32

Northfield 79, Faribault 75

Osakis 69, Long Prairie-Grey Eagle 61

Park Center 65, Irondale 63

Parkers Prairie 68, Underwood 24

Pequot Lakes 44, Barnum 26

Perham 81, Hawley 61

Pillager 61, Staples-Motley 43

Princeton 82, Cambridge-Isanti 68

Prior Lake 89, Eastview 81

Randolph 70, Schaeffer Academy 48

Red Lake County 62, Climax/Fisher 52

Renville County West 65, Red Rock Central 55

Robbinsdale Armstrong 67, Spring Lake Park 60

Rockford 57, Dassel-Cokato 30

Roseau 67, Lake of the Woods 29

Rosemount 44, Eagan 40

Royalton 78, Isle 52

Rush City 69, Ogilvie 19

Silver Bay 57, Floodwood 55

Simley 79, South St. Paul 67

Southwest Christian (Chaska) 73, Holy Family Catholic 65

Spectrum 56, West Lutheran 41

Spring Grove 60, Kingsland 57

Springfield 102, Buffalo Lake-Hector-Stewart 36

St. Charles 49, Rushford-Peterson 43

St. Clair 51, Cleveland 43

St. Cloud Apollo 76, Brainerd 70

St. Cloud Cathedral 54, Little Falls 40

St. Cloud Tech 68, Sauk Rapids-Rice 55

St. Croix Lutheran 75, Concordia Academy 57

St. James Area 77, Windom 67

St. John’s Prep 64, Swanville 63

St. Louis Park 50, Bloomington Jefferson 49

St. Michael-Albertville 76, Monticello 60

St. Paul Como Park 77, St. Paul Humboldt 65

St. Paul Harding 79, St. Paul Highland Park 73

St. Paul Johnson 61, St. Paul Washington 52

Stewartville 66, Goodhue 42

Tartan 71, St. Thomas Academy 57

Totino-Grace 55, Osseo 45

Trinity 92, PACT Charter 38

Waconia 79, Minnetonka 65

Walker-Hackensack-Akeley 77, Clearbrook-Gonvick 71

Warroad 75, Goodridge 42

Waseca 100, Hutchinson 61

Waterville-Elysian-Morristown 78, Belle Plaine 33

Wheaton/Herman-Norcross 56, Canby 52

White Bear Lake 59, Roseville 46

Winona 65, Red Wing 56

Winona Cotter 61, Southland 55

Woodbury 58, Mounds View 45

Zumbrota-Mazeppa 66, Pine Island 52

GIRLS PREP BASKETBALL=

AC/GE 78, Lanesboro 35

Ada-Borup/Norman County West 88, NCEUH 56

Andover 54, Coon Rapids 41

Annandale 56, New London-Spicer 49, OT

Apple Valley 78, Burnsville 62

BOLD 74, Paynesville 37

Bemidji 74, Little Falls 29

Benilde-St. Margaret’s 64, Bloomington Kennedy 37

Blackduck 62, Laporte 40

Braham 52, Aitkin 37

Brandon-Evansville 46, Ortonville 37

Breckenridge 92, Hillcrest Lutheran 36

Buffalo 60, Rogers 55

Caledonia 61, Plainview-Elgin-Millville 47

Cambridge-Isanti 53, Princeton 37

Centennial 75, Anoka 33

Central Minnesota Christian 50, Canby 48

Champlin Park 67, Elk River 58

Chanhassen 81, Richfield 38

Chaska 68, Robbinsdale Cooper 63

Cherry 70, Ely 34

Chisago Lakes 58, North Branch 54

Chokio-Alberta 66, Wheaton/Herman-Norcross 52

Clinton-Graceville-Beardsley 55, Battle Lake 36

Community of Peace 47, Nova Classical Academy 37

Crosby-Ironton 51, Detroit Lakes 46

Dover-Eyota 74, Lewiston-Altura 57

Duluth Marshall 93, Moose Lake/Willow River 64

East Ridge 45, Park (Cottage Grove) 34

Eastview 76, Prior Lake 63

Eden Valley-Watkins 87, Melrose 54

Edgerton 56, Westbrook-Walnut Grove 43

Esko 70, Cook County 32

Farmington 51, Lakeville South 46

Fergus Falls 73, Moorhead 52

Fillmore Central 66, Chatfield 42

Foley 88, Zimmerman 78

Fosston 24, East Grand Forks 14

Fridley 75, St. Anthony 72

Glencoe-Silver Lake 45, Mound Westonka 42

Goodhue 60, Stewartville 57

Goodridge/Grygla-Gatzke 52, Warroad 14

Greenway 37, McGregor 34

Hastings 67, Mahtomedi 62

Henning 68, Bertha-Hewitt 33

Henry Sibley 67, Tartan 57

Heritage Christian Academy 73, Lester Prairie/Holy Trinity 39

Hibbing 64, Cloquet 36

Hills-Beaver Creek 60, Adrian 22

Hmong Academy def. Minnesota Academy for the Deaf, forfeit

Holy Angels 91, Columbia Heights 39

Hopkins 91, Eden Prairie 61

Jordan 63, LeSueur-Henderson 34

Kelliher/Northome 61, Nevis 50

Kimball 70, Rocori 57

Kingsland 69, Blooming Prairie 58

Lac qui Parle Valley 51, Russell-Tyler-Ruthton 35

Lake City 79, Cannon Falls 43

Lakeview 56, Renville County West 23

LeRoy-Ostrander 75, United South Central 53

MACCRAY 46, Tracy-Milroy-Balaton 36

Mankato West 56, Mankato East 43

Maple Grove 69, Blaine 19

Maranatha Christian 68, St. Croix Prep 20

Marshall 55, Fairmont 36

Menahga 62, Pillager 15

Minneapolis North 41, Christ’s Household of Faith 26

Minneapolis Southwest 57, St. Paul Central 42

Minneapolis Washburn 77, Brooklyn Center 64

Minneota 84, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 47

Minnesota Valley Lutheran 68, Cedar Mountain/Comfrey 34

Mora 72, Hinckley-Finlayson 37

Morris Area/Chokio-Alberta 66, Wheaton/Herman-Norcross 52

Mountain Iron-Buhl 46, Proctor 43

Mountain Lake 66, Heron Lake-Okabena/Fulda 35

New Life Academy 62, Legacy Christian 48

New Prague 47, Minnetonka 45

New Ulm 69, Delano 40

Norman County West 88, Norman County East 56

Northfield 56, Faribault 21

Norwood-Young America 69, Sibley East 32

PACT Charter 49, Trinity 43

Park Center 100, Irondale 29

Park Rapids 63, Pequot Lakes 53

Perham 61, Frazee 45

Pine City 56, Pierz 53

Pine River-Backus 74, Cass Lake-Bena 30

Randolph 58, Bethlehem Academy 34

Red Lake County 65, Bagley 30

Red Wing 92, Winona 29

Redwood Valley 66, Jackson County Central 42

Robbinsdale Armstrong 59, Spring Lake Park 53

Rockford 69, Dassel-Cokato 34

Rosemount 44, Eagan 40

Roseville 47, White Bear Lake 34

Royalton 49, Milaca 42

Rush City 42, East Central 25

Sebeka 57, Wadena-Deer Creek 51

Shakopee 55, Lakeville North 51

Simley 63, South St. Paul 30

South Ridge 61, Duluth Denfeld 45

Southwest Christian (Chaska) 41, Mayer Lutheran 37

Spectrum 56, West Lutheran 41

Springfield 73, Buffalo Lake-Hector-Stewart 54

St. Charles 82, Rushford-Peterson 74

St. Cloud Tech 58, Sauk Rapids-Rice 47

St. Croix Lutheran 83, Concordia Academy 55

St. Francis 64, Big Lake 43

St. Louis Park 74, Bloomington Jefferson 42

St. Michael-Albertville 78, Monticello 26

St. Paul Como Park 93, St. Paul Humboldt 40

St. Paul Highland Park 67, St. Paul Harding 24

St. Paul Johnson 49, St. Paul Washington 5

St. Peter 60, Blue Earth Area 50

Stillwater 72, Cretin-Derham Hall 63

Totino-Grace 68, Osseo 53

Tri-City United 55, Belle Plaine 47

Triton 81, Byron 76

Twin Cities Academy 49, North Lakes Academy 39

Visitation 51, St. Agnes 30

Wabasso 67, Sleepy Eye 40

Walker-Hackensack-Akeley 81, Clearbrook-Gonvick 56

Warren-Alvarado-Oslo 56, Fertile-Beltrami 32

Waseca 48, Hutchinson 30

Watertown-Mayer 72, Litchfield 61

West Central 87, Ashby 59

Willmar 45, Alexandria 44

Windom 61, St. James Area 39

Winona Cotter 59, Southland 33

Woodbury 58, Mounds View 52

Yellow Medicine East 73, Dawson-Boyd 62

Zumbrota-Mazeppa 73, Pine Island 35

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

All contents © copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.