AP NEWS

Saturday’s Scores

February 17, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Billings West 78, Butte 71

Bozeman 61, Great Falls Russell 57

Great Falls 63, Billings Senior 56

Hardin 66, Lewistown (Fergus) 52

Helena Capital 64, Kalispell Glacier 38

Kalispell Flathead 65, Helena 58

Livingston 45, Belgrade 38

Missoula Sentinel 61, Missoula Big Sky 36

Northwest A at Whitefish=

Loser Out=

Libby 65, Columbia Falls 61

Whitefish 72, Ronan 65, OT

Third Place=

Libby 65, Whitefish 59, OT

Championship=

Browning 78, Polson 50

Southwest A=

Loser Out=

Dillon 68, Corvallis 45

Frenchtown 59, Stevensville 44

Third Place=

Dillon 65, Frenchtown 50

Championship=

Hamilton 54, Butte Central 52

District 1B at Shelby=

Loser Out=

Choteau 73, Cut Bank 42

Shelby 58, Conrad 50

Third Place=

Choteau 60, Shelby 48

Championship=

Rocky Boy 56, Fairfield 53

District 2B at Glasgow=

Third Place=

Glasgow 48, Malta 24

Championship=

Poplar 71, Wolf Point 69

District 3B at Colstrip=

Third Place=

St. Labre 80, Lame Deer 68

Championship=

Colstrip 69, Lodge Grass 59

District 4B at Columbus=

Loser Out=

Red Lodge 48, Shepherd 40

Roundup 45, Columbus 39

Third Place=

Red Lodge 56, Roundup 50

Championship=

Huntley Project 45, Joliet 41

District 5B at Belgrade=

Loser Out=

Jefferson (Boulder) 42, Manhattan 40

Whitehall 49, Townsend 36

Third Place=

Jefferson (Boulder) 50, Whitehall 35

Championship=

Big Timber 54, Three Forks 50, OT

District 2C at Sidney=

Loser Out=

Culbertson 36, Plentywood 35

Froid/Medicine Lake 61, Mon-Dak 51

Championship=

Fairview 48, Richey-Lambert 26

District 3C at Wolf Point=

Loser Out=

Dodson 60, Nashua 52

Saco-Whitewater-Hinsdale 71, Frazer 29

Third Place=

Dodson 58, Saco-Whitewater-Hinsdale 50

Championship=

Scobey 68, Lustre Christian 23

District 4C at Miles City=

Loser Out=

Broadus 60, Terry 57

Carter County 49, Jordan 41

Third Place=

Carter County 47, Broadus 45

Championship=

Melstone 55, Wibaux 42

District 6C at Huntley Project=

Loser Out=

Bridger 56, Harlowton 41

Broadview-Lavina 43, Reed Point-Rapelje 25

Third Place=

Bridger 48, Broadview-Lavina 37

Championship=

Plenty Coups 70, Park City 63

District 8C at Lewistown=

Loser Out=

Denton-Geyser-Stanford 57, Hobson-Moore-Judith Gap 39

Winnett-Grass Range 43, Geraldine/Highwood 42

Third Place=

Winnett-Grass Range 50, Denton-Geyser-Stanford 49

Championship=

Roy-Winifred 38, Belt 35

District 9C at Havre=

Loser Out=

Hays-Lodgepole 90, Big Sandy 52

North Star 64, Turner 61

Third Place=

Hays-Lodgepole 68, North Star 63

Championship=

Chinook 68, Fort Benton 40

District 10C at Geat Falls Russell=

Loser Out=

Power 63, Simms 44

Sunburst 65, Cascade 61

Third Place=

Sunburst 51, Power 41

Championship=

Heart Butte 60, Great Falls Central 56

District 11C at Churchill=

Loser Out=

West Yellowstone 65, Lone Peak 57

White Sulphur Springs 65, Shields Valley 51

Third Place=

White Sulphur Springs 57, West Yellowstone 54, 2OT

Championship=

Manhattan Christian 78, Gardiner 43

District 12C at Dillon=

Loser Out=

Ennis 63, Lima 42

Phillipsburg 58, Sheridan 36

Third Place=

Ennis 63, Phillipsburg 37

Championship=

Twin Bridges 49, Drummond 39

District 13C at Frenchtown=

Loser Out=

Clark Fork 52, Valley Christian 46

Victor 65, Lincoln 32

Third Place=

Clark Fork 54, Victor 53

Championship=

Darby 65, Seeley-Swan 38

District 14C at Pablo=

Loser Out=

Plains 40, Noxon 32

Championship=

Arlee 80, Charlo 49

GIRLS PREP BASKETBALL=

Bigfork 33, Thompson Falls 21

Billings West 65, Butte 32

Bozeman 46, Great Falls Russell 38

Great Falls 43, Billings Senior 37

Hardin 51, Lewistown (Fergus) 39

Helena 53, Kalispell Flathead 37

Helena Capital 41, Kalispell Glacier 32

Missoula Sentinel 54, Missoula Big Sky 31

Northwest A at Whitefish=

Loser Out=

Libby 49, Polson 34

Ronan 49, Whitefish 35

Third Place=

Libby 48, Ronan 26

Championship=

Columbia Falls 55, Browning 49

Southwest A=

Loser Out=

Corvallis 46, Stevensville 33

Frenchtown 42, Dillon 22

Third Place=

Frenchtown 56, Corvallis 52

Championship=

Butte Central 43, Hamilton 40

District 1B at Shelby=

Loser Out=

Choteau 50, Rocky Boy 38

Conrad 41, Shelby 39

Third Place=

Choteau 63, Conrad 48

Championship=

Fairfield 46, Cut Bank 42

District 2B at Glasgow=

Third Place=

Glasgow 54, Malta 42

Championship=

Wolf Point 54, Harlem 42

District 3B at Colstrip=

Third Place=

St. Labre 47, Lodge Grass 29

Championship=

Forsyth 30, Colstrip 25

District 4B at Columbus=

Loser Out=

Red Lodge 47, Shepherd 27

Roundup 39, Joliet 25

Third Place=

Roundup 46, Red Lodge 28

Championship=

Columbus 53, Huntley Project 28

District 5B at Belgrade=

Loser Out=

Townsend 47, Jefferson (Boulder) 37

Whitehall 59, Manhattan 49

Third Place=

Townsend 46, Whitehall 38

Championship=

Three Forks 51, Big Timber 42

District 2C at Sidney=

Loser Out=

Plentywood 48, Bainville 31

Richey-Lambert 51, Mon-Dak 49

Championship=

Savage 55, Froid/Medicine Lake 42

District 4C at Miles City=

Third Place=

Melstone 46, Northern Cheyenne 31

Championship=

Carter County 61, Wibaux 55

District 6C at Huntley Project=

Third Place=

Harlowton 42, Park City 35

Championship=

Plenty Coups 28, Bridger 23

District 8C at Lewistown=

Loser Out=

Hobson-Moore-Judith Gap 76, Denton-Geyser-Stanford 40

Winnett-Grass Range 57, Centerville 37

Third Place=

Hobson-Moore-Judith Gap 45, Winnett-Grass Range 35

Championship=

Belt 45, Roy-Winifred 39

District 10C at Geat Falls Russell=

Third Place=

Great Falls Central 48, Cascade 17

Championship=

Simms 65, Power 47

District 11C at Churchill=

Loser Out=

Lone Peak 39, White Sulphur Springs 25

West Yellowstone 65, Gardiner 55

Third Place=

West Yellowstone 35, Lone Peak 26

Championship=

Manhattan Christian 42, Shields Valley 33

District 12C at Dillon=

Loser Out=

Phillipsburg 51, Sheridan 34

Twin Bridges 45, Harrison-Willow Creek 40

Third Place=

Phillipsburg 48, Twin Bridges 22

Championship=

Ennis 44, Drummond 26

District 13C at Frenchtown=

Loser Out=

Clark Fork 39, Victor 26

Valley Christian 49, Lincoln 41

Third Place=

Clark Fork 58, Valley Christian 29

Championship=

Seeley-Swan 42, Darby 34

District 14C at Pablo=

Loser Out=

St. Regis 45, Noxon 26

Championship=

Charlo 44, Arlee 43

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/