AP NEWS

Week 8 high school football schedule

October 31, 2018 GMT

Friday

WPIAL

Class 6A

Butler at Hempfield, 7:30 p.m.

Central Catholic at Canon-McMillan, 7 p.m.

Norwin at Mt. Lebanon, 7:30 p.m.

Seneca Valley at Pine-Richland, 7:30 p.m.

Class 5A

Allegheny 8

Bethel Park at Peters Township, 7 p.m.

Chartiers Valley at Upper St. Clair, 7:30 p.m.

Woodland Hills at Moon, 7 p.m.

Big East

Albert Gallatin at Latrobe, 7 p.m.

Franklin Regional at McKeesport, 7 p.m.

Gateway at Connellsville, 7 p.m.

Northern

Fox Chapel at Armstrong, 7 p.m.

Mars at Kiski Area, 7 p.m.

North Hills at Shaler, 7 p.m.

Class 4A

Big 8

Greensburg Salem at Thomas Jefferson, 7:30 p.m.

Indiana at Laurel Highlands, 7:30 p.m.

West Mifflin at Ringgold, 7 p.m.

Northwest 8

Highlands at New Castle, 7 p.m.

Montour at Beaver, 7:30 p.m.

South Fayette at Ambridge, 7 p.m.

Class 3A

Big East

Deer Lakes at Derry, 7 p.m.

Elizabeth Forward at Uniontown, 7 p.m.

Mt. Pleasant at Freeport, 7 p.m.

Yough at North Catholic, 7 p.m.

Tri-County West

Central Valley at South Park, 7 p.m.

Keystone Oaks at Aliquippa, 7 p.m.

Quaker Valley at Hopewell, 7 p.m.

Class 2A

Allegheny

East Allegheny at Shady Side Academy, 7 p.m.

Summit Academy at Steel Valley, 7 p.m.

Century

Carmichaels at Frazier, 7 p.m.

Charleroi at Brownsville, 7 p.m.

Southmoreland at Washington, 7 p.m.

Midwestern

Ellwood City at Mohawk, 7 p.m.

New Brighton at Shenango, 7 p.m.

Three Rivers

Burgettstown at Brentwood, 7 p.m.

Carlynton at South Allegheny, 7 p.m.

Serra Catholic at Seton LaSalle, 7 p.m.

South Side Beaver at Fort Cherry, 7 p.m.

Class A

Big 7

Laurel at Sto-Rox, 7 p.m.

Our Lady of the Sacred Heart at Union, 7 p.m.

Eastern

Springdale at Clairton, 7 p.m.

Tri-County South

Avella at Mapletown, 7 p.m.

California at Chartiers-Houston, 7 p.m.

West Greene at Jefferson-Morgan, 7 p.m.

Nonconference

Apollo-Ridge at Freedom, 7 p.m.

Avonworth at McGuffey, 7 p.m.

Blackhawk at Beaver Falls, 7 p.m.

Cornell at Greensburg Central Catholic, 7 p.m.

Hampton at Penn-Trafford, 7:30 p.m.

Leechburg at Bentworth, 7 p.m.

North Allegheny at West Allegheny, 7 p.m.

Penn Hills at Baldwin, 7 p.m.

Plum at Belle Vernon, 7 p.m.

Riverside at Valley, 7 p.m.

Rochester at Monessen, 7 p.m.

Trinity at Knoch, 7 p.m.

Waynesburg at Burrell, 7 p.m.

District 6

Heritage

Homer-Center at West Shamokin, 7 p.m.

Ligonier Valley at Blairsville, 7 p.m.

Penns Manor at Northern Cambria, 7 p.m.

Saltsburg at Purchase Line, 7 p.m.

United at Marion Center, 7 p.m.

Saturday

WPIAL

Class 2A

Midwestern

Neshannock at Western Beaver, 12:30 p.m.

Class A

Big 7

Bishop Canevin at Northgate, noon

Eastern

Jeannette at Riverview, noon

Nonconference

Beth-Center at Imani Christian, 1:30 p.m.