AP NEWS

Texas high school football playoff scores, pairings

December 2, 2018

CLASS 6A DIVISION I

Region I

Regional

Southlake Carroll 35, Euless Trinity 7

Duncanville 45, Arlington Lamar 6

State Quarterfinals

Southlake Carroll (13-0) vs. Duncanville (12-0), 4:30 p.m. Saturday, Frisco’s Ford Center

Region II

Regional

Allen 31, The Woodlands 24

Waco Midway 28, Klein Oak 27

State Quarterfinals

Allen (13-0) vs. Waco Midway (11-1), 2 p.m. Saturday, Waco’s McLane Stadium

Region III

Regional

Galena Park North Shore 49, Katy 38

Cypress-Fairbanks 41, Humble Atascocita 38

State Quarterfinals

Galena Park North Shore (13-0) vs. Cypress-Fairbanks (11-2), 6 p.m. Saturday, Houston’s NRG Stadium

Region IV

Regional

Lake Travis 56, Weslaco 14

Converse Judson 69, San Benito 18

State Quarterfinals

Lake Travis (11-1) vs. Converse Judson (12-0), 2 p.m. Saturday, San Antonio’s Alamodome

___

CLASS 6A DIVISION II

Region I

Regional

Haltom City 41, Lewisville Hebron 30

Amarillo Tascosa 43, Mansfield Lake Ridge 34

State Quarterfinals

Haltom City (13-0) vs. Amarillo Tascosa (10-3), 6 p.m. Saturday, Lubbock’s Jones Stadium

Region II

Regional

Longview 56, Austin Vandegrift 28

Spring Westfield 35, Mesquite Horn 16

State Quarterfinals

Longview (13-0) vs. Spring Westfield (12-1), 2:30 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

Region III

Regional

Beaumont West Brook 49, Katy Tompkins 45

Cypress Creek 43, Humble Summer Creek 14

State Quarterfinals

Beaumont West Brook (11-2) vs. Cypress Creek (8-5), 2 p.m. Saturday, Houston’s NRG Stadium

Region IV

Regional

Austin Westlake 28, Edinburg Vela 0

SA Northside Brandeis 33, Brownsville Hanna 32

State Quarterfinals

Austin Westlake (12-1) vs. SA Northside Brandeis (11-2), 6 p.m. Saturday, San Antonio’s Alamodome

___

CLASS 5A DIVISION I

Region I

Regional

NRH Birdville 28, Grapevine 21, OT

Denton Ryan 30, Lubbock Coronado 0

State Quarterfinals

NRH Birdville (12-1) vs. Denton Ryan (13-0), 8 p.m. Saturday, Frisco’s Ford Center

Region II

Regional

Dallas Highland Park 52, Mansfield Timberview 7

Tyler 31, Frisco Lone Star 13

State Quarterfinals

Dallas Highland Park (13-0) vs. Tyler (10-2), 1 p.m. Saturday, Frisco’s Ford Center

Region III

Regional

Alvin Shadow Creek 36, Georgetown 7

Richmond Foster 41, Hutto 31

State Quarterfinals

Alvin Shadow Creek (13-0) vs. Richmond Foster (9-4), 1 p.m. Saturday, Houston’s TDECU Stadium

Region IV

Regional

SA Wagner 49, CC Flour Bluff 14

Mission Veterans 62, CC Veterans 55

State Quarterfinals

SA Wagner (12-1) vs. Mission Veterans (12-1), 10 a.m. Saturday, San Antonio’s Alamodome

___

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Regional

WF Rider 38, Canyon Randall 7

Lubbock Cooper 34, Justin Northwest 14

State Quarterfinals

WF Rider (8-5) vs. Lubbock Cooper (13-0), 7 p.m. Friday, Abilene Christian University

Region II

Regional

Aledo 28, Dallas South Oak Cliff 14

Frisco Reedy 34, Burleson Centennial 7

State Quarterfinals

Aledo (13-0) vs. Frisco Reedy (13-0), 7:30 p.m. Friday, Bedford’s Pennington Field

Region III

Regional

Huntsville 35, Marshall 34

Fort Bend Marshall 53, Port Neches-Groves 14

State Quarterfinals

Huntsville (12-1) vs. Fort Bend Marshall (13-0), 7:30 p.m. Friday, Cypress’ Berry Center

Region IV

Regional

Port Lavaca Calhoun 49, Kerrville Tivy 39

CC Calallen 42, Brenham 13

State Quarterfinals

Port Lavaca Calhoun (10-3) vs. CC Calallen (12-1), 7:30 p.m. Friday, San Antonio’s Alamodome

___

CLASS 4A DIVISION I

Region I

Regional

Hereford 14, Canyon 3

Decatur 31, WF Hirschi 14

State Quarterfinals

Hereford (9-4) vs. Decatur (7-6), 7 p.m. Friday, Lubbock’s Jones Stadium

Region II

Regional

Waco La Vega 38, Paris 20

Argyle 26, Celina 22

State Quarterfinals

Waco La Vega (11-2) vs. Argyle (13-0), 7 p.m. Friday, Midlothian ISD Stadium

Region III

Regional

Carthage 50, Midlothian Heritage 49, OT

Henderson 21, Van 20

State Quarterfinals

Carthage (13-0) vs. Henderson (9-4), 7:30 p.m. Friday, Longview’s Lobo Stadium

Region IV

Regional

Liberty Hill 35, Sealy 21

La Vernia 41, La Feria 13

State Quarterfinals

Liberty Hill (11-1) vs. La Vernia (12-1), 7:30 p.m. Friday, San Marcos’ Rattler Stadium

___

CLASS 4A DIVISION II

Region I

Regional

Iowa Park 35, Midland Greenwood 14

Glen Rose 39, Lubbock Estacado 33

State Quarterfinals

Iowa Park (8-5) vs. Glen Rose (11-1), 5 p.m. Friday, Frisco’s Ford Center

Region II

Regional

Texarkana Pleasant Grove 56, Gilmer 28

Pittsburg 34, Lorena 28

State Quarterfinals

Texarkana Pleasant Grove (11-2) vs. Pittsburg (10-3), 8:30 p.m. Friday, Frisco’s Ford Center

Region III

Regional

West Orange-Stark 21, Jasper 14

Silsbee 38, Giddings 21

State Quarterfinals

West Orange-Stark (9-4) vs. Silsbee (9-4), 7:30 p.m. Friday, New Caney

Region IV

Regional

Cuero 59, CC West Oso 20

Geronimo Navarro 28, Rockport-Fulton 13

State Quarterfinals

Cuero (12-1) vs. Geronimo Navarro (10-2), 7:30 p.m. Friday, San Antonio’s Comalander Stadium

___

CLASS 3A DIVISION I

Region I

Regional

Shallowater 56, Eastland 21

Brock 35, Wall 13

State Quarterfinals

Shallowater (13-0) vs. Brock (12-1), 7 p.m. Friday, Sweetwater

Region II

Regional

Atlanta 38, Mount Vernon 14

Malakoff 35, Gladewater 7

State Quarterfinals

Atlanta (8-5) vs. Malakoff (10-2), 7:30 p.m. Friday, Longview’s Pirate Stadium

Region III

Regional

East Chambers 35, Cameron Yoe 34, OT

Grandview 24, Franklin 21

State Quarterfinals

East Chambers (12-1) vs. Grandview (11-2), 2:30 p.m. Saturday, Madisonville

Region IV

Regional

Edna 27, Altair Rice 0

Yoakum 38, Goliad 35

State Quarterfinals

Edna (12-1) vs. Yoakum (11-2), 7 p.m. Friday, San Marcos’ Bobcat Stadium

___

CLASS 3A DIVISION II

Region I

Regional

Abernathy 34, Tulia 20

Canadian 42, Spearman 7

State Quarterfinals

Abernathy (12-1) vs. Canadian (12-1), 7 p.m. Friday, Amarillo’s Bivins Stadium

Region II

Regional

Gunter 53, Comanche 14

Holliday 38, Buffalo 9

State Quarterfinals

Gunter (13-0) vs. Holliday (12-1), 7 p.m. Friday, Denison

Region III

Regional

Daingerfield 62, Corrigan-Camden 0

Newton 69, Troup 14

State Quarterfinals

Daingerfield (9-3) vs. Newton (12-0), 7:30 p.m. Friday, Lufkin

Region IV

Regional

East Bernard 27, Blanco 7

El Maton Tidehaven 17, Van Vleck 0

State Quarterfinals

East Bernard (12-1) vs. El Maton Tidehaven (7-6), 7 p.m. Friday, Alvin ISD’s Freedom Field

___

CLASS 2A DIVISION I

Region I

Regional

New Deal 67, Panhandle 49

Stinnett West Texas 28, Sundown 26

State Quarterfinals

New Deal (13-0) vs. Stinnett West Texas (10-3), 7 p.m. Friday, Tulia

Region II

Regional

De Leon 44, Riesel 21

San Saba 62, Celeste 56, 2OT

State Quarterfinals

De Leon (9-4) vs. San Saba (13-0), 7 p.m. Friday, Brownwood

Region III

Regional

Tenaha 35, Price Carlisle 14

San Augustine 29, Garrison 27

State Quarterfinals

Tenaha (10-3) vs. San Augustine (11-2), 7 p.m. Friday, Nacogdoches’ Dragon Stadium

Region IV

Regional

Mason 52, Wallis Brazos 14

Refugio 56, Shiner 41

State Quarterfinals

Mason (13-0) vs. Refugio (11-2), 3:30 p.m. Friday, San Antonio’s Alamodome

___

CLASS 2A DIVISION II

Region I

Regional

Stratford 35, Vega 7

Gruver 49, Clarendon 14

State Quarterfinals

Stratford (8-5) vs. Gruver (12-1), 7 p.m. Friday, Canyon’s Kimbrough Stadium

Region II

Regional

Hamlin 21, Wellington 18

Albany 48, Wheeler 27

State Quarterfinals

Hamlin (12-1) vs. Albany (8-5), 7 p.m. Thursday, Abilene’s Shotwell Stadium

Region III

Regional

Muenster 56, Evadale 0

Mart 64, Grapeland 22

State Quarterfinals

Muenster (12-1) vs. Mart (12-1), 7 p.m. Thursday, Frisco’s Ford Center

Region IV

Regional

Burton 47, Granger 7

Falls City 50, Woodsboro 0

State Quarterfinals

Burton (10-2) vs. Falls City (13-0), 7 p.m. Thursday, San Antonio’s Alamodome

___

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION I

State Quarterfinals

McLean 45, White Deer 0

Garden City 48, Balmorhea 14

Milford 51, Gilmer Union Hill 38

Leakey 68, Gorman 36

State Semifinals

McLean (13-0) vs. Garden City (13-0), 2 p.m. Saturday, Levelland

Milford (11-1) vs. Leakey (12-1), 7:30 p.m. Friday, Burnet

___

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION II

State Quarterfinals

Follett 48, Matador Motley County 18

Jayton 66, Grandfalls-Royalty 52

Strawn 68, Iredell 22

Oakwood 66, Richland Springs 56

State Semifinals

Follett (11-2) vs. Jayton (9-3), 3 p.m. Saturday, Amarillo Highland Park

Strawn (11-2) vs. Oakwood (10-3), 7 p.m. Friday, Alvarado

AP RADIO
Update hourly