AP NEWS

Swimming Top Performers For Jan. 12

January 14, 2019 GMT

A compilation of the top area swimmers in each event with their best times this season as reported to The Citizens’ Voice. Times are as of Jan. 12.

Girls

200 Medley Relay

Holy Redeemer (Mahler, Walting, Bucknavage, Blaum) 1:50.08, Jan. 11

Wyoming Seminary (Roerig, Federici, Dahlgren, Kolbicka) 1:51.63, Jan. 8

Dallas (Spaciano, Sutzko, Krochta, Leonard) 2:01.64, Jan. 11

Hazleton Area (O’Hara, Hungsiner, Reed, Lloyd) 2:03.01, Dec. 11

Tunkhannock (Lynn, Hutchins, Weaver, Rogers) 2:03.37, Jan. 10

200 Freestyle

Melissa Leonard (DAL) 1:59.52, Jan. 8

Jennifer Leonard (DAL) 2:01.15, Dec. 12

Margaret Walting (HR) 2:03.07, Jan. 8

Emily Mahler (HR) 2:03.21, Jan. 11

Skylar Roerig (SEM) 2:04.01, Jan. 3

200 Individual Medley

Melissa Leonard (DAL) 2:17.8, Jan. 11

Aviah Dahlgren (SEM), 2:18.5, Jan. 3

Julia Bucknavage (HR) 2:21.92, Jan. 11

Saskia Papsova (SEM) 2:22.27, Dec. 20

Mia Doll (BER) 2:23.72, Dec. 11

50 Freestyle

Margaret Walting (HR) 24.81, Jan. 11

Sydney Lloyd (BER) 25.7, Jan. 3

Gabby Spaciano (DAL) 25.68, Dec. 12

Camryn Rogers (TUN) 25.79, Dec. 21

Cate Blaum (HR) 25.83, Jan. 11

100 Butterfly

Kylee Kolbicka (SEM) 1:01.15, Dec. 20

Julia Bucknavage (HR) 1:01.37, Jan. 11

Sydney Lloyd (BER) 1:02.23, Jan. 3

Aviah Dahlgren (SEM) 1:03.28, Dec. 20

Saskia Papsova (SEM) 1:04.23, Jan. 8

100 Freestyle

Kylee Kolbicka (SEM) 54.8, Jan. 8

Margaret Walting (HR) 55.49, Dec. 12

Melissa Leonard (DAL) 55.91, Jan. 8

Aviah Dahlgren (SEM) 55.92, Jan. 8

Mia Doll (BER) 57.58, Jan. 3

500 Freestyle

Aviah Dahlgren (SEM) 5:33.51, Jan. 3

Paige Jackett (SEM) 5:35.52, Jan. 8

Margaret Walting (HR) 5:40.82, Jan. 3

Emma Thomas (DAL), 5:44.52, Jan. 8

Genevive McKinney (BER) 5:45.39, Jan. 10

200 Freestyle Relay

Wyoming Seminary (Kolbicka, Roerig, Dahlgren, Papsova) 1:44.48, Dec. 20

Dallas (Spaciano, Sutzko, Krochta, Leonard) 1:45.53, Dec. 12

Holy Redeemer (Walting, Bucknavage, Mahler, Blaum) 1:45.78, Jan. 8

Tunkhannock (Lynn, Weaver, Brown, Rogers) 1:50.32, Jan. 10

Hazleton Area (Goulstone, Platukis, Sanko, Hunsinger) 1:52.52, Jan. 10

100 Backstroke

Skylar Roerig (SEM) 59.47, Dec. 20

Emily Mahler (HR) 1:02.52, Jan. 12

Melissa Leonard (DAL) 1:04.09, Dec. 12

Paige Jackett (SEM) 1:05.72, Dec. 20

Gabby Spaciano (DAL) 1:06.58, Dec. 12

100 Breaststroke

Margaret Walting (HR) 1:04.42, Jan. 12

Madi Federici (SEM) 1:12.26, Jan. 3

Cate Blaum (HR) 1:14.9, Jan. 3

Gina Kerrick (DAL) 1:15.14, Dec. 12

Saskia Papsova (SEM) 1:15.63, Jan. 8

400 Freestyle Relay

Holy Redeemer (Walting, Bucknavage, Mahler, Blaum) 3:43.79, Jan. 12

Wyoming Seminary (Kolbicka, Papsova, Dahlgren, Roerig) 3:48.29, Dec. 20

Dallas (Spaciano, Sutzko, Krochta, Leonard) 3:53.51, Dec. 12

Tunkhannock (Rogers, Brown, Lynn, Hutchins) 4:11.92, Jan. 8

Hazleton Area (Goulstone, Reed, Lloyd, O’Hara) 4:12.17, Jan. 10

BOYS

200 Medley Relay

Holy Redeemer (Williams, Dinn, Mahjer, Schell) 1:42.23, Dec. 12

Hazleton Area (Goulstone, Pollack,, Flowers, Manherz) 1:46.57, Dec. 20

Dallas (Allen, Dukinas, Blockus, Szczecinski) 1:49.26, Dec. 12

Wyoming Seminary (Tindell, Salas-Warner, Wang, de Luna) 1:50.59, Dec. 20

Tunkhannock (Madus, Henning, Mislevy, Astegher) 1:51.68, Jan. 8

200 Freestyle

Adam Mahler (HR) 1:43.95, Jan. 11

Anthony Goulstone (HAZ) 1:50.14, Dec. 13

Shane Szczecinski (DAL) 1:50.94, Jan. 11

Ryan Kovalick (HAZ) 1:58.24, Jan. 8

Antonio Daiute (HAZ) 1:59.11, Dec. 20

200 Individual Medley

Adam Mahler (HR) 1:58.79, Dec. 12

Anthony Goulstone (HAZ) 2:03.5, Jan. 8

Paul Flowers (HAZ) 2:04.19, Dec. 11

Adam Mahler (HR) 2:04.62, Jan. 3

Chris Cabonilas (NAN): 2:05.38, Dec. 12

50 Freestyle

Nansen Wang (SEM) 23.16, Dec. 20

Anthony Goulstone (HAZ) 23.57, Jan. 10

Dennis Dukinas (DAL) 23.61, Dec. 12

Dyllan Henning (TUN) 23.66, Jan. 10

Bobby de Luna (SEM) 24.04, Dec. 20

100 Butterfly

Adam Mahler (HR) 50.378, Jan. 11

Paul Flowers (HAZ) 55.84, Dec. 13

Anthony Goulstone (HAZ) 56.67, Jan. 10

Chris Cabonilas (NAN) 58.07, Jan. 9

Dylan Mislevy (TUN) 58.21, Jan. 10

100 Freestyle

Anthony Goulstone (HAZ) 50.19, Dec. 20

Chris Schell (HR) 53.63, Jan. 8

Nansen Wang (SEM) 54.13, Jan. 8

Thomas Pollack (HAZ) 54.41, Jan. 10

Brandon DaGrosa (HAZ) 54.42, Jan. 8

500 Freestyle

Anthony Goulstone (HAZ) 4:53.75, Jan. 2

Ryan Kovalick (HAZ) 5:12.08, Jan. 8

Antonio Daiute (HAZ) 5:17.5, Dec. 20

Nathan Tindell (SEM) 5:24.62, Dec. 20

Dennis Dukinas (DAL) 5:28.06, Jan. 11

200 Freestyle Relay

Hazleton Area (Daiute, Kovalick, Goulstone, Flowers) 1:35.43, Dec. 20

Holy Redeemer (Mahler, Schell, Smith, Williams) 1:36.30, Jan. 8

Tunkhannock (Hodge, Madus, Henning, Mislevy) 1:40.16, Jan. 4

Wyoming Seminary (de Luna, Rydzewski, Wright, Wang) Dec. 20

Dallas (Redmond, Blockus, Stout, Puza) 1:44.03, Dec. 12

100 Backstroke

Adam Mahler (HR) 53.94, Jan. 3

Anthony Goulstone (HAZ) 57.26, Dec. 20

Paul Flowers (HAZ) 58.56, Jan. 2

Shane Szczecinski (DAL) 1:00.27, Jan. 11

Logan Kuhar (LL) 1:00.8, Dec. 19

100 Breaststroke

Adam Mahler (HR) 1:02.25, Jan. 8

Chris Cabonilas (NA) 1:02.4, Dec. 12

Paul Flowers (HAZ) 1:02.43, Jan. 8

Dennis Dukinas (DAL) 1:04.85, Dec. 12

Rodriko Salas-Warner (SEM) 1:09.45, Jan. 8

400 Freestyle Relay

Hazleton Area (Flowers, DaGrosa, Kovalick, Goulstone) 3:26.24, Jan. 8

Holy Redeemer (Mahler, Williams, Smith, Schell) 3:29.52, Jan. 12

Dallas (Szczecensi, Redmond, Blockus, Dukinas) 3:43.09, Dec. 12

Wyoming Seminary (Salas-Warner, Tuo, indell, Rydzewski) 3:53.89, Jan. 3

Nanticoke Area (Homa, Panecatl, Panecatl, Mavus) 4:10.0, Jan. 11