AP NEWS

Saturday’s Scores

November 24, 2019 GMT

GIRLS PREP BASKETBALL=

Aledo (Mercer County) 60, Orion 34

Batavia 60, Rock Island 59

Brown Deer, Wis. 58, Payton 34

Bushnell (B.-Prairie City) 44, Rockridge 34

Chester 44, Trico 38

Chester 76, Steeleville 44

Decatur St. Teresa 49, Cerro Gordo 13

Earlville 38, Hinckley-Big Rock 25

Evanston Township 63, Milwaukee Academy of Science, Wis. 13

Galesburg 70, Freeport 17

Harvest Christian Academy 59, Schaumburg Christian 39

Hillcrest 65, Rich East 26

Holy Trinity 56, Chicago (Noble Steet ITW Speer) 32

Hyde Park 59, Chicago (Solorio Academy) 30

Kankakee Grace Christian 45, Faith Christian 22

Lake Zurich 37, Rolling Meadows 26

Lakewood Park, Ind. 82, Hamilton 5

Notre Dame (Cape Girardeau), Mo. 48, Carbondale 24

Red Bud 54, Steeleville 21

Rich South 77, Chicago ( SSICP) 22

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 70, East Moline United 45

Springfield 50, Galesburg 46

Westinghouse 57, Chicago (Clark) 18

Wheaton Academy 54, Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 9

Alton Tournament=

Championship=

Jerseyville Jersey 45, Breese Central 28

Consolation=

Springfield Southeast 68, Springfield Lanphier 40

Third=

Breese Mater Dei 57, Alton 23

Beecher Tournament=

Beecher 56, St. Laurence 55, OT

Peotone 56, Illiana Christian 51

Providence 60, Clifton Central 25

Tinley Park 55, Thornton Fractional North 40

Brimfield Tournament=

Illini West (Carthage) 61, Tremont 12

Princeville 76, Kewanee 34

Brown County-Mt. Sterling Tournament=

Jacksonville Routt 55, Barry (Western) 12

Jacksonville Routt 59, Liberty 50

Liberty 51, Beardstown 22

Mt. Sterling (Brown County) 55, Peoria Christian 19

Pittsfield 43, Rushville-Industry 14

Pittsfield 50, Mt. Sterling (Brown County) 48

Tolono Unity 58, Barry (Western) 31

Tolono Unity 60, Beardstown 34

West Hancock 59, Peoria Christian 21

West Hancock 62, Rushville-Industry 16

Buffalo Grove Tournament=

Grayslake Central 42, Hersey 39

Libertyville 49, Buffalo Grove 38

Maine South 58, Barrington 37

Mother McAuley 65, Crystal Lake Central 28

Burlington Central Tournament=

Belvidere North 63, Woodstock 35

Burlington Central 46, DeKalb 31

Geneva 72, Rockford Guilford 22

Larkin 47, Woodstock 40

Woodstock North 30, Prairie Ridge 24

Carlinville Tournament=

Championship=

Carlinville 45, Camp Point Central 40, OT

Third=

Shelbyville 52, Brussels 19

Cissna Park/Watseka Tournament=

Bismarck-Henning 48, Cullom Tri-Point 32

Momence 47, Cissna Park 46

Watseka (coop) 30, Herscher 26

Championship=

Bismarck-Henning 45, Watseka (coop) 22

Third=

Herscher 52, Cullom Tri-Point 40

Columbia Tournament=

3rd Place=

Greenville 50, Waterloo 36

5th Place=

Triad 39, Freeburg 22

7th Place=

New Athens 51, Metro-East Lutheran 33

Championship=

Alton Marquette 76, Columbia 40

Du Quoin Tournament=

Cairo 61, Christopher 52

Murphysboro/Elverado 57, Cairo 54

Woodlawn 39, DuQuoin 27

Woodlawn 45, Murphysboro/Elverado 33

Dundee Crown Tournament=

Algonquin (Jacobs) 43, Streamwood 35

Dundee-Crown 55, Hononegah 39

Palatine 40, Huntley 36

South Elgin 39, Crystal Lake South 31

St. Viator 54, Rockford Boylan 52

Dupo Tournament=

3rd Place=

Marissa/Coulterville 48, Dupo 30

Championship=

McGivney Catholic High School 53, East Alton-Wood River 19

Dupo Tournament=

Fifth=

Waterloo Gibault 35, Roxana 34

Seventh=

Valmeyer 37, Madison 20

Forreston Tournament=

Forreston 38, Rochelle 33

Lanark Eastland 56, Forreston 17

Galesburg Shootout=

Metamora 60, Danville Schlarman 35

Washington 45, Danville Schlarman 41

Geneseo Tournament=

Geneseo 60, LaSalle-Peru 50

Geneseo 61, Annawan 59

Glenbard East Tournament=

Glenbard North 46, Glenbard East 39

Glenbard West 36, Glenbard South 25

Hinsdale Central Tournament=

Hinsdale Central 39, Plainfield South 36

Sandburg 34, St. Francis 32

Hinsdale South Tournament=

Elmhurst Timothy Christian 56, Hinsdale South 43

Plainfield North 62, Nazareth 57

St. Ignatius 49, Addison Trail 24

Stagg 65, St. Edward 56

Hoffman Estates Tournament=

Hampshire 52, Wheeling 46

Lake Park 58, Hoffman Estates 14

St. Charles North 61, Proviso West 38

IMSA Tournament=

Championship=

Aurora Christian 39, Ottawa 15

Fifth=

Harvard 44, Christian Liberty Academy 40

Third=

Rosary 52, West Chicago 40

Intercity Tournament=

Normal Community 46, Normal University 39

Normal West 59, Bloomington 30

Limestone Tournament=

Dunlap 47, Pekin 34

Dunlap 65, Peoria Notre Dame 36

Peoria (H.S.) 68, Lincoln 35

Peoria (H.S.) 76, Bartonville (Limestone) 34

Peoria Notre Dame 49, Peoria Manual 35

Lincoln Way Central Tournament=

Joliet West 48, Lincoln Way Central 47

Lincoln Way West 72, Reavis 36

Oak Forest 45, Andrew 44

Litchfield Tournament=

Litchfield 39, Carlyle 13

Piasa Southwestern 53, Nokomis 23

Lyons Tournament=

Chicago (Lane) 60, Lyons 57

Macomb Tournament=

Moline 67, Illini Bluffs 59

Moline 71, Macomb 47

Pleasant Plains 53, Havana 41

Maine East Tournament=

Pool A=

McHenry 74, North Chicago 29

Riverside-Brookfield 69, Maine East 57

Pool B=

Glenbrook North 64, Leyden 35

Zion Benton 53, Round Lake 32

Mounds Meridian Tournament=

Mounds Meridian 64, Century 50

Mundelein Tournament=

Carmel 49, Grayslake North 32

Glenbrook South 50, Grant 44

Highland Park 41, Mundelein 32

Naperville Central Tournament=

Pool Red=

Homewood-Flossmoor 57, Rockford Auburn 30

Lisle (Benet Academy) 69, St. Charles East 18

Pool White=

Machesney Park Harlem 62, Woodstock Marian 53

Naperville Central 69, Bartlett 46

New Trier/Loyola Tournament=

Fenwick 52, New Trier 37

Taft 60, Warren 55

O’Fallon Tournament=

Belleville West 58, Chatham Glenwood 44

Edwardsville 55, Richwoods 46

Edwardsville 63, Ladue Horton Watkins, Mo. 40

Hazelwood Central, Mo. 61, Belleville East 44

Hazelwood Central, Mo. 67, Belleville West 37

O’Fallon 70, Richwoods 49

Oakwood Tournament=

Blue Ridge 38, Rantoul 36

Fithian Oakwood 49, Blue Ridge 15

Hoopeston Area High School 49, Champaign Judah Christian 21

Tri-County 60, Hoopeston Area High School 46

Tri-County 67, Westville 20

Urbana University 52, Rantoul 39

Oregon Tournament=

Amboy 54, Oregon 28

Fulton 44, Lena-Winslow 41

Genoa (Genoa-Kingston) 49, Milledgeville 25

Mendota 45, Hall 25

Championship=

Amboy 60, Mendota 28

Fifth=

Fulton 46, Genoa (Genoa-Kingston) 22

Pana Tournament=

Brownstown - St. Elmo 52, Okaw Valley 25

Centralia Christ Our Rock 47, Okaw Valley 17

Mattoon 56, Centralia Christ Our Rock 25

Moweaqua Central A&M 35, Athens 21

Pana 46, Athens 22

Pana 58, Williamsville 39

Paris Tournament=

Championship=

Paris 66, Champaign Central 36

Fifth Place=

Charleston 52, Parke Heritage, Ind. 42

Third Place=

Danville 54, Terre Haute North, Ind. 52

Prairie Central Tournament=

Eureka 67, Illinois Valley Central 38

Fairbury Prairie Central 46, Pontiac 26

Fairbury Prairie Central 64, Illinois Valley Central 28

Mahomet-Seymour 44, Eureka 41

Princeton Tournament=

2nd Place=

Princeton 42, Streator 35

Championship=

Stark County 43, Putnam County 25

Richards Tournament=

Harvey Thornton 47, Chicago Christian 36

Kankakee 70, Oak Lawn Community 22

Ridgewood High School Tournament=

Francis Parker 35, Steinmetz 18

Ridgewood Tournament=

Lisle 44, Elmwood Park 24

Walther Christian Academy 59, Northside Prep 32

Woodlands Academy 45, Ridgewood 34

Salem Tournament=

Carterville 38, Centralia 29

Teutopolis 40, Highland 36

Schaumburg Tournament=

Downers North 35, Schaumburg 30

Maine West 63, Yorkville 27

Wheaton Warrenville South 32, Deerfield 30

South Fulton Tournament=

Farmington 31, North Fulton (Cuba/Spoon River) 28

Lewistown 70, Astoria (Table Grove VIT) 53

Taylorville Tournament=

Bethalto Civic Memorial 71, Mt. Zion 35

Bethalto Civic Memorial 93, Taylorville 31

Hillsboro 62, Jacksonville 20

Rochester 45, Mt. Zion 38

Rochester 47, Hillsboro 34

Taylorville 34, Jacksonville 29

Township Tournament=

Kenwood 59, Chicago (Noble Street/Butler) 31

Vernon Hills Tournament=

Lake Forest 56, Elk Grove 32

Sycamore 51, Lake Forest Academy 21

Waubonsie Valley/West Aurora Tournament=

Pool A=

Marian Catholic (Chicago Heights) 42, Proviso East 28

Waubonsie Valley 76, Romeoville 53

Pool B=

Aurora (West Aurora) 48, Naperville North 45

Oswego 53, Rockford Lutheran 38

Waverly Tournament=

Auburn 45, North Greene 35

Carrollton 44, South County 23

Concord (Triopia) 59, North-Mac 20

Springfield Lutheran 53, South Fork 35

Willowbrook Tournament=

Montini 58, Lockport 23

Stevenson 75, Aurora (East) 30

Willowbrook 64, Plainfield Central 46

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Trenton Wesclin vs. Mascoutah, ppd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/