AP NEWS
Related topics

Friday’s Scores

November 9, 2019

PREP FOOTBALL=

Class AAAAA Upper State=

First Round=

Clover 49, Boiling Springs 14

Dorman 35, Greenwood 0

Gaffney 27, Rock Hill 6

James F. Byrnes 48, Nation Ford 34

Laurens 43, Blythewood 40

Mauldin 41, T.L. Hanna 38, OT

Spring Valley 37, Westside 35

Sumter 45, Woodmont 7

Class AAAA Upper State=

First Round=

A.C. Flora 36, Walhalla 26

Belton-Honea Path 42, York Comprehensive 27

D.W. Daniel 38, Lancaster 6

Greenville 49, Palmetto 24

Greer 21, South Pointe 14

Ridge View 33, Travelers Rest 14

Westwood 70, Eastside 52

Wren 56, Orangeburg-Wilkinson 14

Class AAA Upper State=

First Round=

Broome 45, Powdersville 21

Camden 43, Clinton 14

Chapman 54, Liberty 7

Chesnee 25, Seneca 13

Newberry 14, Chester 7

Pendleton 23, Southside 12

Union County 21, Fairfield Central 12

Woodruff 49, Indian Land 7

Class AA Upper State=

First Round=

Abbeville 85, Lewisville 22

Andrew Jackson 52, Christ Church Episcopal 0

Batesburg-Leesville 20, Central 6

Buford 43, C.A. Johnson 34

Gray Collegiate Academy 42, Fox Creek 7

Saluda 42, Blacksburg 6

Southside Christian 49, Ninety Six 7

St. Joseph 49, Lee Central 27

Class A Upper State=

First Round=

McBee 30, Dixie 0

McCormick 56, Williston-Elko 35

Ridge Spring-Monetta 47, Great Falls 0

Ware Shoals 20, Hunter-Kinard-Tyler 12

Class AAAAA Lower State=

First Round=

Berkeley 46, West Florence 0

Carolina Forest 42, Cane Bay 7

Dutch Fork 55, Chapin 10

Fort Dorchester 31, Lexington 3

Goose Creek 48, South Florence 27

River Bluff 42, West Ashley 7

Summerville 14, Lugoff-Elgin 10

Wando 30, Conway 21

Class AAAA Lower State=

First Round=

Airport 21, Colleton County 14

Hartsville 28, South Aiken 16

Lower Richland 20, Marlboro County 14

Myrtle Beach 63, Lakewood 31

North Myrtle Beach 38, North Augusta 31, 2OT

Wilson 47, Hilton Head Island 34

Class AAA Lower State=

First Round=

Aynor 43, Georgetown 13

Cheraw 34, Manning 12

Dillon 61, Waccamaw 6

Gilbert 56, Ridgeland-Hardeeville 6

Lake City 14, Bishop England 7

May River 59, Swansea 20

Strom Thurmond 44, Battery Creek 14

Wade Hampton (H) 42, Edisto 13

Class AA Lower State=

First Round=

Bamberg-Ehrhardt 20, Mullins 16

Barnwell 55, Hannah-Pamplico 6

Burke 52, Eau Claire 14

Calhoun County 34, Johnsonville 28

Oceanside Collegiate Academy 58, Andrews 36

Timberland 41, Latta 7

Whale Branch 36, Philip Simmons 10

Woodland 42, East Clarendon 14

Class A Lower State=

First Round=

Cross 36, Military Magnet Academy 0

Lake View 54, Denmark-Olar 12

St. John’s 6, Bethune-Bowman 0

SCISA 8-Man=

Quarterfinal=

Andrew Jackson Academy 50, Calhoun Academy 20

Palmetto Christian Academy 40, Francis Hugh Wardlaw Academy 28

Richard Winn Academy 38, Holly Hill Academy 14

St. John’s Christian Academy 44, Clarendon Hall Academy 32

SCISA Class 1A=

Quarterfinal=

Bethesda Academy, Ga. 59, King’s Academy 14

Carolina High and Academy 21, Colleton Prep 6

Pee Dee Academy 49, Dorchester Academy 21

Thomas Heyward Academy 50, Dillon Christian 6

SCISA Class 2A=

Quarterfinal=

Florence Christian 47, Hilton Head Prep 21

Hilton Head Christian Academy 23, Greenwood Christian 7

Orangeburg Prep 19, Robert E. Lee Academy 14

Trinity Byrnes School 49, Northwood Academy 0

SCISA Class 3A=

Quarterfinal=

Ben Lippen 26, First Baptist 14

Hammond 49, Augusta Christian, Ga. 6

Heathwood Hall 3, Cardinal Newman 0

Laurence Manning Academy 40, Porter-Gaud 14

___

Some high school football scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/